Każdy z nas ma w swojej kuchni nie tylko patelnie czy serwisy obiadowe, ale także czosnek. To właśnie te małe czosnkowe pałeczki uważane są za naturalny antybiotyk.

Data dodania: 2012-02-21

Wyświetleń: 375

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czosnek wywodzi się z samego serca Azji. Znany jest od ponad 5000 lat, a wspominali o nim nie tylko Hipokrates, ale także i Biblia. W związku z tym można go uznać za jedną z najdłużej znanych ludzkości roślin uprawnych. Stosowano go między innymi jako ochronę przed pasożytami, w  problemach z oddychaniem, trawieniem i ogólnym osłabieniem. O jego wielkim znaczeniu świadczyć może fakt, jak to w starożytnym Egipcie wybuchł bunt, gdy robotnicy pracujący przy budowie piramidy Cheopsa nie otrzymali należącej się im porcji czosnku.

Czosnek jest powszechnie stosowany w kuchni śródziemnomorskiej, co tłumaczy, dlaczego w krajach tego regionu tak mało ludzi choruje na miażdżycę. Zapobiega a także zmniejsza ryzyko zawału serca. Obniża również lekko ciśnienie krwi, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie. Przypuszcza się, że czosnek wpływa na metabolizm cholesterolu w wątrobie, dzięki czemu mniej cholesterolu dostaje się do krwi. Czosnek wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Ustalono, że wyjątkowo skutecznie zapobiega on nowotworom układu pokarmowego.

Czosnek jest idealnym dodatkiem, który nadaje zadziornego charakteru wielu potrawom. Jednakże, aby z nim obcować należy wiedzieć o nim co nieco. Żelazną zasadą jest nietrzymanie go w lodówce, gdyż staje się gorzki. Obrany czosnek jeśli jest długo nie używany, szybko traci smak oraz zapach.

Wielu ludzi lubi czosnek, w przeciwieństwie do wampirów, które na czosnek reagują jak diabeł na wodę święconą.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena