„Zwolnij i napij się zielonej herbaty”- tak powinno wyglądać nasze codzienne motto, w tych szybkich i nerwowych czasach. W Azji moc herbaty docenia się już od tysięcy lat.

Data dodania: 2011-03-06

Wyświetleń: 1626

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Herbata wkraczała zwycięsko kolejno do wszystkich kultur i wszystkich krajów, stając się napojem bez którego większość z nas czułaby się co najmniej „nie swojo”. Doceniamy nie tylko wpływ herbaty na nasze towarzyskie zwyczaje i nasze zachowania, ale wiemy coraz więcej na temat zdrowotnych właściwości tej rośliny. W Polsce najmniej popularna i najsłabiej doceniana jest obecnie zielona herbata. Osoby wybierające zdrowy styl życia i prawidłowe odżywianie sięgają bardzo chętnie po moc pochodzącą z zielonej herbaty. Większość wybiera jednak tradycyjną czarną lub mniej znaną ale coraz bardziej popularną czerwoną herbatę. Zielona herbata najwolniej zdobywa swoich entuzjastów, jako że jej specyficzny smak wymaga przełamania stereotypu.

Oczyszczanie organizmu to jedna z najważniejszych korzyści zielonej herbaty, która błyskawicznie odpręża, a zarazem dodaje energii. W przeciwieństwie do czarnej herbaty, liście zielonej nie są fermentowane przez co zachowują substancje aktywne takie jak w świeżym liściu. Dzięki temu zielona herbata różni się od czarnej w sposobie parzenia, smaku i zawartości. EGCG (epigalokatechina) przynależny do grupy substancji katechin flawonoid jest najsilniejszą substancją czynną w zielonej herbacie. Przyznaje mu się umiejętności wspomagania systemu immunologicznego oraz systemu nerwowego. EGCG ma działanie antyoksydacyjne, czyli niszczące wolne rodniki. Antyoksydanty to w dzisiejszych czasach, generujących coraz większą ilość wolnych rodników tlenowych (dieta, stres, zanieczyszczenie środowiska), coraz bardziej poszukiwane związki chroniące nas przed chorobami cywilizacyjnymi i przedwczesnym starzeniem. Zielona herbata ma również właściwości wspomagające oczyszczanie jelit i redukcje wartości „złego” cholesterolu. Jeśli jednak nie odpowiada nam smak zielonej herbaty i żadną miarą nie jesteśmy w stanie przyjąć zwyczaju popijania zielonej herbaty, warto zwrócić uwagę na suplementy diety posiadające zieloną herbatę w swoim składzie. Picie systematyczne zielonej herbaty poprawia zdrowie i urodę. Do tego zmniejsza napięcie, redukuje uczucie znużenia i działa relaksująco. Należy jednak pamiętać, że zawartość katechiny w herbacie instant jest znacząco mniejsza niż w herbacie parzonej ze świeżych liści.

Licencja: Creative Commons