Wiele kobiet i coraz częściej mężczyzn zastanawia się, jak zatrzymać młodość na dłużej. Idąc za przykładem, jaki dają im zagraniczne gwiazdy filmowe, chcą stosować botox. Jednakże trzeba się tutaj zastanowić, czym jest zabieg z wykorzystaniem tej substancji i czy niesie ze sobą jakieś zagrożenie dla ludzkiego zdrowia.

Data dodania: 2012-11-02

Wyświetleń: 1732

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ta substancja to nic innego jak jad kiełbasiany – czyli toksyna botulinowa. Z pewnością niejedna osoba słyszała tą nazwę. Jednakże nie kojarzy się ona zbytnio z poprawianiem urody. Jad kiełbasiany jest groźną trucizną, która może wywoływać niebezpieczne dla ludzkiego życia reakcje. Jednakże w medycynie wykorzystywane są dawki nawet tysiąckrotnie mniejsze niż te, które w jakikolwiek sposób mogą zagrozić zdrowiu. Pisząc o substancji, jaką jest botox należy wspomnieć, że na początku była wykorzystywana ona głównie w okulistyce i neurologii. Stosowano ją przede wszystkim do leczenia zeza, a także tików nerwowych. Dzisiaj najpowszechniej używana jest w medycynie estetycznej – do minimalizowania zmarszczek mimicznych.

Przed poddaniem się zabiegowi z wykorzystaniem substancji, którą jest botox należy wiedzieć kilka rzeczy.

Działanie botoxu polega na czasowym paraliżu mięśnia, który jest poddany działaniu botuliny. Dzięki temu efekt gładkiej skóry utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy. Po czym konieczne jest powtórzenie zabiegu na tych samych partiach mięśni, jeśli chce się, aby efekt się utrzymał. Botox najczęściej wykorzystywany jest do likwidacji zmarszczek mimicznych, czyli tzw. kurzych łapek, zmarszczek wokół ust i na czole. Lecz ostatnimi czasy rozszerzany jest zakres jego zastosowania i wykorzystuje się go również w leczeniu nadpotliwości i co ciekawe migrenowych bólów głowy. Zabieg wstrzykiwania botoxu jest praktycznie bezbolesny (za wyjątkiem, gdy wykonuje się zabieg mający wyleczyć nadpotliwość). Od razu po jego wykonaniu zabiegu można wrócić do codziennych czynności – nie trwa on długo i nie jest mocno inwazyjny. Jednak należy pamiętać o tym, żeby od razu nie nakładać na twarz makijażu, jak również nie kłaść się i nie schylać.

Bardzo ważne jest to, żeby przed zabiegiem powiedzieć lekarzowi o wszystkich chorobach, na które się choruje.

Botox nie może być zastosowanych u osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów, w czasie leczenia antybiotykami. Nie powinny na taki zabieg decydować się kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Botox niesie niewielkie ryzyko powikłań czy też skutków ubocznych. Szczególnie, jeśli jest wykonywany przez profesjonalistę. Jednakże trzeba liczyć się z tym, że mogą pojawić się obrzęki i zaczerwienienia. Niezwykle rzadko może wystąpić także reakcja uczuleniowa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena