Jednym z najpoważniejszych problemów wpływających na przewlekłe choroby współczesnego człowieka jest kwasica.
Nadmierne zakwaszenie organizmu może doprowadzić do ciężkich chorób spowodowanych uszkodzeniem komórek i tkanek.

Data dodania: 2011-03-18

Wyświetleń: 2096

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kwasica jest coraz częstszą dolegliwością, będącą konsekwencją zmiany stylu życia. Zakwaszenie organizmu dotyczy większości ludzi w starszym wieku. Pierwszymi zwiastunami określającymi zakwaszenie organizmu są sińce wokół oczu, gorycz w ustach, bóle głowy, zawroty głowy, pogorszenie stanu skóry, mroczki przed oczami, bóle mięśniowe, spadek odporności, choroby skóry, wypadanie włosów.
Zbytnie zakwaszenie organizmu prowadzi do poważnych chorób wynikających z uszkodzenia komórek i tkanek. Przewlekłe kłopoty z zapewnieniem równowagi kwasowo zasadowej powoduje trwałe zmiany (w tym nowotwór), a nawet zgon.
Istnieje wiele ciężkich chorób wywołanych zbytnim zakwaszeniem organizmu.
Do najgorszych należą z pewnością cukrzyca, choroby nerek, podagra, miażdżyca, migrena, egzema, osteoporoza i w ostateczności nowotwór. Zakwaszenie organizmu powoduje zwiększenie gęstości krwi, wywołuje odwapnienie, zanieczyszczenie komórek i tkanek resztami kwasowymi. I to jest przyczyna rozwoju tych chorób.
Istnieje parę czynników wywołujących zakwaszenie organizmu. Na liście na pewno jest niewłaściwa dieta. Zakwaszenie organizmu może być wywołane także przyjmowaniem zbyt małej ilości napojów, dużym wysiłkiem fizycznym, lub małą ilością aktywności a także stresem.
Co prawda ludzkie ciało posiada cały szereg różnorodnych rezerw, w tym przede wszystkim tych, chroniących przed utratą równowagi kwasowo – zasadowej, jednak coraz częściej dochodzi do przekroczenia barier, czyli zwyczajnie do zbyt częstego nadużywania czynników wywołujących zaburzenie tej równowagi.
Znając konsekwencje nadmiernego zakwaszenia organizmu dochodzimy do wniosku, że warto zmienić to i owo w swoich zwyczajach.
Najprostszym sposobem zmniejszania na bieżąco poziomu zakwaszenia jest odpowiedni filtr do wody.
Wybierając filtr do wody warto koniecznie zadbać o jedną niezmiernie istotną funkcję. Dobre filtry do wody oprócz funkcji oczyszczania posiadają również funkcję jonizacji. Dzięki tej funkcji wytwarzana jest tzw. alkaliczna woda. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że ludzkie ciało to w 70% woda, zrozumiemy dlaczego jakość wody, budowa cząsteczki wody oraz pH wody, którą pijemy ma tak wielkie znaczenie. To oczywiste, że alkaliczna woda nie załatwi każdego problemu. Warto zadbać o zdrowsze jedzenie, a przynajmniej wybierać jedzenie z jak najmniejszą ilością zwracać większą uwagę na zawartość produktów, które wybieramy do jedzenia. Jeśli uzmysłowimy sobie, że spacer na świeżym powietrzu kilka razy w tygodniu spowoduje spadek zakwaszenia z pewnością chętniej zdecydujemy się na włączenie w plan zajęć tej drobnej przysługi dla własnego ciała.

Licencja: Creative Commons