Co ma wpływ na powstanie blizn?
W następstwie trądziku (zwłaszcza gdy jest to jego bardzo silna postać) dochodzi do powstania blizn. Skóra podatna na występowanie tego zjawiska jest zazwyczaj tłusta bądź mieszana. Powstanie blizn potrądzikowych ma wiele różnych form i w znacznej mierze zależy od głębokości i ostrości występującego wcześniej trądziku. Na powstanie blizn ma wpływ również to czy dany organizm potrafi szybko i skutecznie wyleczyć jakieś (nie chodzi tylko o trądzik) zmiany chorobowe. Jeśli właśnie Ciebie dotknął ten problem, to nie załamuj się. Jest wiele sposobów na poradzenie sobie z bliznami po trądziku, ale sposoby te zależą od topografii blizn.
Sposoby pozbycia się blizn potrądzikowych!
W dzisiejszych czasach w celu pozbycia się blizn po trądziku możesz skorzystać z laserów, peelingów chemicznych, mikrodermabrazji, mezoterapi (igłowej bądź bezigłowej) i wreszcie metod chirurgicznych.
Na skórze ze zmianami chorobowymi jest duża ilość martwego naskórka, przez co skóra nie może oddychać, co sprawia, że jest ona matowa i szara. Bezskutecznie wydajesz kupę pieniędzy na kosmetyki i leki zewnętrzne, ponieważ one i tak nie mają możliwości przeniknięcia przez barierę warstwy rogowej martwego naskórka w głąb do żywych komórek. Dlatego leczenie blizn potrądzikowych należy zacząć od usunięcia martwego naskórka, a więc od peelingów chemicznych. Takie zabiegi dokładnie oczyszczą i odżywią Twoją skórę, a co najważniejsze pozwolą jej oddychać.
Można skorzystać z tak zwanych zabiegów demostymulacji, które pobudzą żywe warstwy skóry, co prowadzi do wzrostu przepływu krwi w skórze i pobudzi fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny. A pamiętajcie, że wzrost kolagenu poprawia wygląd skóry i daje efekt sprężystości oraz jędrności. Do wyboru w tej kuracji jest wiele zabiegów, które często się łączy w celu osiągnięcia lepszych efektów.
Te najgłębsze blizny można usunąć za pomocą metod chirurgicznych, w których wykorzystuję się implanty (wchłaniane bądź niewchłanialne).
Usuwanie blizn laserem polega na tym, że w obrębie bliznowatej skóry tworzy się mikrokolumny uszkodzeń termicznych, w miejscach gdzie dochodzi do intensywnej produkcji kolagenu. Po czym zanikowe dołki są wypychane ku górze, co optycznie daje efekt wygładzenia powierzchni skóry! W czasie zabiegu zazwyczaj naświetla się ok. dwadzieścia pięć procent powierzchni skóry (oczywiście jednorazowo!). Aby zabieg przyniósł oczekiwane efekty należy go wykonać około sześciu razy w odstępie miesiąca czasu. Wśród naukowców krążą opinię, że jest to najskuteczniejsza metoda na pozbycie się blizn tego typu.
Jak sam widzisz jest wiele sposobów na rozwiązanie Twojego problemu. Każdy z nich wymaga czasu i Twojego zaangażowania. Ale każdy z tych sposobów warto rozważyć, bo są naprawdę skuteczne. Pamiętaj też, że na wszystko trzeba czasu, tak samo i tutaj: efekty nie będą widoczne od razu, ale na pewno się pojawią, a wtedy będziesz mieć satysfakcję z wygranej. Więc zamiast stać przed lustrem i narzekać weź się za działanie, na prawdę warto!!!