Poznaj etapy nauki, od poznawania wiedzy, przez rozpoczęcie działania, na poziomie mistrzowskim kończąc!

Data dodania: 2007-11-25

Wyświetleń: 5444

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pracowałem ostatnio z pewnym gościem, który jak sam stwierdził, przeczytał bardzo dużo książek z zakresu NLP, Psychologii, Hipnozy, Uwodzenia, Rozwoju Osobistego i tak dalej i tak dalej. Mimo to, z jakiegoś powodu, jego życie było wciąż takie samo, nie zarabiał więcej kasy, nie poznawał więcej wyjątkowych osób, nie bawił się lepiej w życiu. Zadał mi jedno pytanie, na które chcę, byś i Ty poznał odpowiedź.

Jak to jest, że część ludzi czyta setki książek i nic to nie daje, a inni czytając mniej, a jednak ich życie się zmienia?
Pierwsza wiadomość – ich życie się nie zmienia, to oni je zmieniają. I to jest podstawa odpowiedzi na to pytanie.

Pozwól, że podam Ci moją wersję etapów nauki.
Cały proces uczenia się jest wieloetapowy – co najmniej.

Etap pierwszy – „poznaje”

W tym etapie, uczysz się – czytasz książki, oglądasz filmy ze szkoleń, słuchasz audio ze szkoleń, bierzesz udział w wykładach, szkoleniach, poświęcasz swój cenny czas na poznawanie nowej wiedzy.

Przykładowo – czytasz książkę kucharską i właśnie poznałeś przepis na spaghetti i wiesz na tym etapie, że spaghetti składa się między innymi z makaronu, mięsa i sosu pomidorowego, oraz przypraw. I tyle.
Jesteś na szkoleniu, gdzie dowiadujesz się, że można pozbyć się fobii w 10 minut.

Oglądasz program o motoryzacji i dowiadujesz się, że samochód składa się z silnika, co najmniej czterech kół, oraz innych elementów.
Mając tę wiedzę, poznając ją, możesz przejść do kolejnego etapu.

Etap drugi – „wiem”

W tym etapie, świadomie zdajesz sobie sprawę z tego, że przeczytawszy pewną książkę – wiesz to, co autor chciał Ci przekazać – na odpowiednio wysokim poziomie.

Czytając książkę kucharską, wiesz że by zrobić spaghetti potrzebujesz makaronu, mięsa i sosu, oraz przypraw. I tyle, wiesz, ale jeszcze nie potrafisz tego wykorzystać.

Etap trzeci – „zaczynam działać”


W tym etapie, do którego niestety nie wszyscy docierają, zaczynasz działać. To znaczy, że poznałeś już to z czego zrobić spaghetti, wiesz jakich składników użyć – zaczynasz działać.

Bierzesz wszystkie składniki i w oparciu o wiedzę, którą masz, zaczynasz gotować. I teraz zaczyna się zabawa. Może Ci się udać za pierwszym razem, może udać Ci się za 18 – nieważne. W momencie, gdy uznasz, że potrafisz ugotować spaghetti i potrafisz powtórzyć ten proces, osiągnąłeś kolejny etap – „potrafię”.

Etap czwarty – „potrafię”


Tu masz świadomość, że już potrafisz wykorzystać poznaną wiedzę, uruchomiłeś proces, w którym wiedzę teoretyczną zamieniłeś na praktyczną i doszedłeś do poziomu, kiedy potrafisz powtórzyć ten proces i wychodzi Ci.

I tu jest kolejny moment, gdzie wiele osób przestaje iść dalej, a szkoda, bo warto.

Element piąty – „nauczam”

To jest ten moment, który ja lubię najbardziej i który daje mi naprawdę dużo frajdy.

W momencie, gdzie stwierdziłem, że potrafię i umiem, chcę przejść do etapu „nauczania”.
Umiem ugotować spaghetti i jestem w tym dobry, więc chcę tego nauczyć innych, tym samym uruchamiając proces nauki u drugiej osoby, pozwalając jej przejść przez wszystkie etapy.

W momencie, gdy osoba, którą nauczam, osiąga w swoim mniemaniu sukces i potrafi stwierdzić, że potrafi – ja wchodzę na kolejny, jeszcze wyższy proces pod tytułem – „umiem nauczać”

Etap szósty – „umiem nauczać”

Ten element nazwałem elementem mistrzowskim, bo już jestem specjalistą i potrafię nauczyć tego innych, jednocześnie pamiętam o tym, jak ważny jest element nauczania, zaszczepiam go w moich uczniach i uruchomiłem równoległy proces nauki, przez co wchodzę na kolejny poziom mistrzowski, jakim jest – „nauczam pośrednio”

Ten element daje mi świadomość tego, że wiedza którą zdobyłem, którą wykorzystałem, którą przekazałem innym wchodzi na poziom globalny.
Jak wiele jeszcze jest etapów, które mogę osiągnąć i jak wiele jest tych które Ty możesz osiągnąć?
Prawdopodobnie nieskończenie wiele i wiesz co? Chętnie sprawdzę ;)


Licencja: Creative Commons
2 Ocena