Przedstawiono podstawy zastosowan narzędzi specjalnych, jakimi sa wykrojniki do blach, wykorzystywanych w procesach produkcyjnych elementów metalowych.

Data dodania: 2012-01-26

Wyświetleń: 4185

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wykrojniki do blachWykrojniki do blach mają zastosowanie w seryjnych i masowych procesach produkcyjnych elementów metalowych, wytwarzanych z blach stalowych, aluminiowych, mosiężnych i innych.  Narzędzia tego typu pozwalają otrzymać płaskie, blaszane detale, które są odwzorowaniem głównych, roboczych elementów wykrojnika, czyli stempla i matrycy. Czasami konstrukcja detalu pozwala także włączyć do przyrządu pojedyncze zabiegi kształtowania – np. gięcia.

Ze względu na budowę wykrojnika można rozróżnić narzędzia  jednozabiegowe i wielozabiegowe. W przypadku wykrojników jednozabiegowych każde cięcie będzie wykonywane, jako wydzielona operacja prowadzona za pomocą oddzielnego przyrządu pracującego na wyodrębnionym stanowisku. Z tego powodu wykrojniki jednozabiegowe mają prostą konstrukcję a koszt ich wykonania jest niski. Alternatywą są wykrojniki wielozabiegowe. W tym przypadku łączy się kilka zabiegów kształtowania w jedną operację wielozabiegową realizowaną za pomocą jednego złożonego przyrządu. Takie przyrządy są oczywiście droższe, ale pozwalają na znaczne zwiększenie wydajności, w porównaniu do produkcji prowadzonej za pomocą wykrojników jednozabiegowych. Należy zaznaczyć, że wykrojniki to narzędzia charakteryzujące się bardzo wysoką wydajnością, mimo że koszty  wykonania takich przyrządów nie muszą być niskie.  Koszty eksploatacji wykrojników do blach są niewielkie.

Pracownik obsługujący wykrojnik nie musi być wykwalifikowany, wystarczy pracownik tylko odpowiednio przyuczony do wykonania danej czynności na stanowisku  i po odpowiednim szkoleniu BHP. Wykrojniki do blach uzbraja się na maszynach zwanych prasami. Rozróżnia się prasy mechaniczne, np. korbowe, mimośrodowe oraz hydrauliczne. Nacisk prasy jest różny i zależy od własności mechanicznych oraz wymiarów (w szczególności grubości) przetwarzanego materiału.

Wytwarzaniem wykrojników zajmują się wyspecjalizowane zakłady narzędziowe, świadczące usługi narzędziowe. Zakłady takie są odpowiednio przygotowane pod względem zaplecza technologicznego, wyposażone są w obrabiarki skrawające oraz inne maszyny np. elektrodrążarki wgłębne i drutowe. Pracownikami narzędziowni są najczęściej ślusarz i narzędziowiec, wymaga się od nich wysokich kwalifikacji i wielozwodowczości w zakresie metod obróbki skrawaniem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena