Szkoły zajmujące się edukacją specjalistów z zakresu obróbki metali muszą coraz częsciej inwestować w nowoczesne urządzenia pozwalające przedstawiać uczniom i kursantom nowoczesne trendy ich przyszłego zawodu. Osoby, których specjalnością ma być obróbka metali na nowoczesnych maszynach cnc, nie mogą przechodzić procesu szkolenia na tradycyjnych, konwencjonalnych obrabiarkach sterowanych ręcznie.
Obróbka CNC, poza typową wiedzą z zakresu technologii obróbki, materiałoznawstwa, rysunku technicznego, wymaga również umiejętności programowania urządzeń roboczych. Przydatną umiejętnością jest również znajomość podstaw języka angielskiego w aspekcie technicznym, co znacznie ułatwia skuteczne programowanie. Współcześnie uczniowie, poza zajęciami teoretycznymi, odbywają również zajęcia praktyczne, w czasie których poznają praktyczne aspekty wykorzystania urządzeń sterowanych numerycznie.
W ostatnich latach najbadziej upowszechniło sie stosowanie zabiegów obróbki metali, takich jak toczenie cnc i frezowanie cnc, które co do samej kinematyki procesu i zasady zdejmowania materiału, nie różnią się od metod konwencjonalnych, jednak całkowicie inaczej wygląda sterowanie takim urządzeniem. Znane z tradycyjnych tokarek, frezarek, liczne pokrętła z podziałkami pozwalające na sterowanie procesem obrabiania, zostały zamienione na jeden pulpit sterowniczy, poprzez który wprowadza się polecenia, korzystając z zestawu poleceń właściwego dla danego urządzenia. Właśnie opanowanie skutecznego korzystania z tych poleceń wymaga od uczniów i kursantów stosunkowo dużo wysiłku. Absolwenci, którzy opanowali teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu obsługi maszyn CNC, mogą liczyć na stosunkowo dobrze płatną pracę.
Obróbka metali, w konwencji nowoczesnych technologii, staje się więc ponownie ciekawym kierunkiem kształcenia, który wybiera coraz więcej młodych osób. Obróbka CNC daje zatrudnienie sporej grupie osób, które posiadają odpowiednią wiedzę, możliwą do wykorzystania w procesach przemysłowych.