Narzędziownia to zakład wykonujący różne narzędzia i przyrządy niezbędne w prawidłowym utrzymaniu ruchu przedsiębiorstwa produkcyjnego. W narzędziowni wykonuje się oprzyrządowania produkcyjne lub ich modernizację i przystosowanie do nowych potrzeb i wymagań technologicznych. Najcześciej zakład narzędziowy realizuje przyrządy na prasy takie jak: wykrojniki, tłoczniki, giętniki a także formy wtryskowe. Wymienione narzędzia charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością.
W narzędziowni dokonuje się również napraw i konserwacji narzędzi i przyrządów. Proces regeneracji jest bardzo istotnym zagadnieniem w prawidłowej eksploatacji wykrojników, który wymaga wykwalifikowanej obsługi ale przeprowadza się go stosunkowo rzadko. Najczęściej regeneracja polega na szlifowaniu powierzchni natarcia elementów tnących, w przypadku narzędzi wykrawajacych elementy z blach. Okres trwałości elementów tnących może wynosić ok 100 000 szt wykrawanych detali.
Zakład narzędziowy realizuje zwykle produkcje jednostkową, gdzie każdy przyrząd jest unikalny w swojej budowie i wykonaniu. W narzędziowni wykorzystuje się uniwersalny park maszynowy oraz uniwersalne oprzyrządowanie oraz narzędzia. Najczęściej wykorzystuje się techniki obróbki ubytkowej, takie jak skrawanie lub drążenie elektroerozyjne, w związku z czym w narzędziowni znajdują się tokarki, frezarki, szlifierki, dłutownice, elektrodrążarki drutowe i wgłębne. Pracownikami narzędziowni są najczęściej ślusarz i narzędziowiec, wymaga się od nich wysokich kwalifikacji i umiejętnosci obsługi kilku różnych maszyn.