Wielu ludzi wypowiada się na temat efektywnego komunikowania się, czy to w życiu prywatnym, czy w świecie biznesu. Tak naprawdę istnieją proste podstawy i sposoby skutecznej i perswazyjnej komunikacji. Można się ich wyuczyć w ciągu kilu tygodni...

Data dodania: 2007-11-21

Wyświetleń: 5896

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Perswazja czy manipulacja?
Tutaj istnieje mało widoczna granica dla ludzi, jednak bardzo znacząca i w niektórych przypadkach niszcząca. Jednak na samym początku musimy rozgraniczyć tą różnicę.

Manipulacja jest to wpływanie na ludzi, w określonym celu, aby zdobyć jednorazowy efekt ( na przykład namówić do kupna pralki). Jednak jest to bardzo destruktywna metoda, co prowadzi do niechęci i zniszczenia relacji międzyludzkich (także między firmą a klientami). Niestety jest to droga w jedną stronę, ponieważ w większości przypadków niemożliwe jest odbudowanie nowych relacji.

Perswazja jest odpowiednim sposobem komunikacji międzyludzkich, dzięki której zdobędziemy szacunek, zaufanie i szczerość wyboru. Jest to odpowiedni typ komunikacji w związku, w biznesie, w relacjach przyjacielskich czy znajomościach. Nie narusza dobra drugiej osoby i pozostawia wolność wyboru, dzięki czemu druga osoba czuje się szczęśliwa.

Cztery sposoby na perswazyjną komunikację.
1. Szacunek.
Zawsze należy okazywać szacunek drugiej osoby, nie tylko w mowie, ale także w gestach i zachowaniu. Brak szacunku, ignorowanie, przerywanie jego myśli
2. Osobowość rozmówcy
Ma istotny wpływ na wynik rozmowy, na wynik przekazu który pozostaje w myślach drugiej osoby. Jest istotną częścią komunikatu który chcemy przekazać, bez znajomości osoby, zainteresowań, czy nawet problemów nie potrafimy w efektywny sposób dostosować naszej rozmowy.
3. Regulowanie zainteresowania tematem
Zdobycie zainteresowania rozmówcy jednorazowo jest bardzo łatwe. Przez znaną osobę, pytaniem lub trafnym stwierdzeniem. Jednak po kilku chwilach u naszego odbiorcy spada zainteresowanie tematem. Wtedy najlepszym sposobem jest „podrzucanie grudek soli”. Są to ciekawe, trafne nowe stwierdzenia odnośnie tematu, dzięki którym nasz rozmówca będzie utrzymywał poziom zainteresowania tematem. Niewątpliwie, najlepszym rozwiązaniem są stwierdzenia dotyczące bezpośrednio Niego.
4. Mowa obrazowa.
Tak naprawdę przekonując czy partnera czy klienta, odbywamy rozmowę w jedną stronę. Nasz odbiorca nie potrafi wczuć się w to co myślimy czy co czujemy, dopóki sam nie stanie w naszej sytuacji. Pomóc nam może w tym mowa obrazowa. Musimy zobrazować odbiorcy naszego przekazu sytuację (najlepiej jakaś historyjka prawdziwa bądź wymyślona), w którą będzie potrafił się wczuć, aby mógł poczuć dokładnie to samo co chcemy mu przekazać i co w danym momencie czujemy.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena