Jestem pewny, że słyszałeś o twórcy przemysłu rozrywkowego, twórcy największej korporacji medialnej świata, wizjonerze, legendzie filmów animowanych Walcie Disneyu. Czy byłbyś zainteresowany tym by dowiedzieć się w jaki sposób, przy pomocy jakich strategii działał Walt Disney dla osiągania swoich celów?

Data dodania: 2012-01-10

Wyświetleń: 1724

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeśli tak, to dalsza część tego artykułu przybliży Ci tę strategię. Po zapoznaniu się z nią zauważysz jak prosta jest to strategia i jak może okazać się przydatna w planowaniu i osiąganiu celów.

Kreatywna strategia działania Walta Disneya składa się z 3 elementów. Każdy z elementów jest kolejnym krokiem procesu. Walt Disney pracował kolejno w trzech pokojach, poddawał swoje pomysły 3 różnym punktom widzenia, były to kolejno punkty widzenia Marzyciela, Realisty i Krytyka.

W pierwszym pokoju jako Marzyciel całkowicie puszczał wodze swojej fantazji. Podchodził do swojego pomysłu bez jakichkolwiek ograniczeń, jak prawdziwy marzyciel, bujał w obłokach. W następnym pokoju poddawał te wizje spojrzeniu Realisty, sprawdzał co tak naprawdę da się zrealizować z wykorzystaniem środków, które były dostępne na ten moment. Ten punkt widzenia bardziej konkretyzował cel. W kolejnym pokoju przyglądał się sprawie okiem Krytyka. Chodziło o krytyczne spojrzenie na cel w sposób jak najbardziej konstruktywny by znaleźć ewentualne słabe punkty i przeszkody w realizacji planu by sprawdzić czy coś zadziała czy może nie.

Idea mogła wrócić do pokoju pierwszego dla dalszej pracy, cykl obejmował zawsze te 3 pokoje. Wynikiem było to, że idea upadła w pokoju trzecim bądź nie napotkała krytyki co oznaczało, że można było rozpocząć jej realizację.

Robert Dilts badał metody pracy Walta Disneya, w wyniku tych prac zmodelował jego kreatywną strategię pracy i przedstawił ją w postaci narzędzia, z którego możemy teraz wszyscy korzystać.

Każdy z nas ma w sobie Marzyciela, Realistę i Krytyka. Ważnym jest, by te punkty widzenia nie weszły ze sobą w konflikt, aby Krytyk nie krytykował Marzyciela ale tylko samo marzenie, by krytykować plan a nie osobę. Proces ten może realizować samodzielnie tak jedna osoba jak i zespół.

Prawdopodobnie chciałbyś doświadczyć jak działa powyższa strategia, proponuję zatem wykonanie ćwiczenie, którego dokładny opis zamieszczam poniżej.

1. Zapewnij sobie trochę miejsca na podłodze, tak aby móc wyznaczyć na tym terenie 3 miejsca, każde w odległości co najmniej 1 kroku od drugiego. Możesz np. położyć na podłodze 3 opisane kartki bądź w jakikolwiek inny sposób oznaczyć te miejsca, pierwsze miejsce będzie odpowiadało za Marzyciela, drugie za Realistę, trzecie za Krytyka.

2. Stań krok przed pierwszym oznaczonym miejscem (Marzyciel) i stojąc w dysocjacji przypomnij sobie w sytuację, moment życia kiedy puściłeś wodze fantazji, gdy całkowicie poddałeś się marzeniom, gdy Twoja wyobraźnia nie znała granic, gdy byłeś w stanie totalnie swobodnego myślenia. Gdy już znajdziesz taką sytuację zrób krok do przodu i wejdź na oznakowane miejsce, kartkę Marzyciela , w pełni zasocjuj się z tym stanem, uruchom wszystkie emocje związane z tym marzeniem, podkręć maksymalnie wszystkie submodalności towarzyszące temu marzeniu, zwróć uwagę na myśli, które się pojawiają, jakie pojawiają się obrazy, ile ich jest, być może pojawiają się dźwięki, przede wszystkim zwróć uwagę na to jak się czujesz, rozkręć ten stan i poczuj go całym swoim ciałem, od stóp do głowy, pozwól sobie po prostu marzyć. I kiedy będziesz gotowy, kiedy przeżyjesz to w pełni, gdy będziesz usatysfakcjonowany co do stanu którego doświadczasz, po prostu wrócisz do tu i teraz, otwórz oczy i zejdź z tego miejsca. Możesz jeszcze raz, dwa razy wejść na to pole i sprawdzić czy utworzyła się na nim kotwica.

Analogicznie, przejdź przed drugie pole przygotowane dla Realisty i stojąc w dysocjacji przypomnij sobie sytuację kiedy wykazywałeś się maksymalnym realizmem w podejściu do jakiejś sytuacji. Gdy będziesz gotowy to wchodzisz na pole Realisty w pełni asocjując się z przywołaną w pamięci sytuacją, kiedy myślisz bardzo realistycznie, kiedy wiesz co masz robić, wiesz co jest ważne do wykonania tego by największe idee mogły się spełnić. W pełni, całym ciałem doświadcz tego stanu, zintensyfikuj te odczucia maksymalnie. Zwróć uwagę na to jakie obrazy widzisz co słyszysz. Zrozum dogłębnie jak to jest być Realistą. I kiedy będziesz gotowy Twoja podświadomość skojarzy ten stan z oznaczonym miejscem dla Realisty, następnie po prostu opuścisz to miejsce robiąc krok do tyłu i wracając do tu i teraz.

Przejdź przed trzecie pole, pole Krytyka i analogicznie przypomnij sobie sytuację, kiedy dałeś naprawdę popis konstruktywnej krytyki, znajdowałeś słabe punkty czegoś po to, by to udoskonalić. Gdy przypomnisz sobie tę sytuację wejdź na pole Krytyka i w pełni zasocjuj się z tym stanem, który towarzyszył tej sytuacji, kiedy jesteś konstruktywnym krytykiem, kiedy wiesz, że pewne rzeczy mają słabe punkty i Ty je widzisz, bo wiesz, że rzeczy mogą być jeszcze lepsze. Wyobraź sobie jak to jest być w tym stanie i generować alternatywy dla słabych punktów. Zwróć uwagę na pojawiające się obrazy, ewentualne dialogi wewnętrzne czy inne dźwięki i na to co wtedy czujesz. Spotęguj, rozkręć ten stan i kiedy go osiągniesz, w pełni się zasocjujesz, Twoja podświadomość skojarzy ten stan z tym miejscem, w który teraz stoisz. Kiedy nacieszysz się tym stanem wyjdź z niego schodząc z tego pola, robiąc krok do tyłu.


Tak przygotowany teren będzie bazą dla wykonania ćwiczenia dla własnego konkretnego planu przed realizacją, którego stajesz.

3. Przejdźmy zatem do Twojego konkretnego celu, do konkretnego wydarzenia, sytuacji, pomyśl zatem o swoim planie. 
Wejdź następnie na pole oznaczone dla Marzyciela. Daj pełny upust swoim fantazjom w powiązaniu do celu, który masz na myśli. Pozwól aby to marzenie przepełniło całego Ciebie, niech spowoduje, że poczujesz ogromna energię do działania. Sprawdź wszystkie pomysły związane z tą perspektywą widzenia. Gdy już to poczujesz zejdź z pola Marzyciela i przejdź od razu do pola Realisty. Sprawdź z tego punktu widzenia co i ile da się zrealizować z tego planu, na ile posiadasz zasobów by osiągnąć ten cel. Zobacz czego się uczysz dzięki tej perspektywie, co ta perspektywa wnosi nowego. Gdy to sprawdzisz, zejdź z pola Realisty i przejdź na pole Krytyka. Spojrzyj na sprawę oczami konstruktywnego krytyka, znajdź ewentualne słabe punkty i przeszkody w realizacji planu. Zwróć uwagę na to co ta perspektywa wnosi, co zyskujesz. Jak będziesz gotowy zejdź z pola Krytyka.

Pamiętaj by w każdym z kroków zwracać uwagę na to czego doświadczasz, co czujesz, jakie pojawiają się obrazy, co słyszysz.

Po przejściu trzech kroków możesz powtórzyć ten proces raz jeszcze bądź kilka razy zależnie od tego jaki chcesz osiągnąć efekt, jak czujesz ten efekt. Chodzi o to by dojść do momentu gdy zaczną pojawiać się wcześniej nieznane Ci pomysły na to jak daną rzecz zrealizować, wtedy gdy doświadczysz „innego” myślenia.

Gdy zakończysz proces przywołaj jeszcze raz myśl o konkretnym celu, sprawdź jak to teraz jest patrzeć spoza tych trzech perspektyw, a jednocześnie jakby mając je wszystkie, zaobserwuj jak teraz podchodzisz do tego planu, co się zmieniło w jego postrzeganiu.

Owocnej zabawy!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena