NLP ma prawdopodobnie tylu samo zwolenników co przeciwników, można wierzyć lub nie w jego założenia. Jednak osoby, które poszukują metod pomagających w samorozwoju, przezwyciężaniu lęków, osiąganiu celów, nie powinny przejść obojętnie obok publikacji opisujących ćwiczenia NLP.

Data dodania: 2011-02-15

Wyświetleń: 2497

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

NLP jest skrótem, oznaczającym po polsku "programowanie neurolingwistyczne". Zapewne to pojęcie osobie, która nie miała z nim wcześniej styczności, zbyt wiele nie wyjaśnia.

Termin ten powstał, gdy grupa naukowców pod przewodnictwem Richarda Bandlera i Johna Grindera, po wielu latach badań i doświadczeń, skonstatowała, że ludzki mózg można odpowiednio "zaprogramować", aby w pożądany przez nas sposób reagował na określone sytuacje. To "programowanie" odbywa się za pomocą doboru odpowiednich słów, myśli, wyobrażeń - stąd człon "lingiwstyczne".

NLP ma prawdopodobnie tylu samo zwolenników co przeciwników, można wierzyć lub nie w jego założenia. Jednak osoby, które poszukują metod pomagających w samorozwoju, przezwyciężaniu lęków, osiąganiu celów, nie powinny przejść obojętnie obok publikacji opisujących ćwiczenia NLP.

Teoria NLP opiera się o kilka najważniejszych założeń. Są to przede wszystkim:

• Mapa to nie terytorium.
• Doświadczenie ma strukturę.
• Jeśli jedna osoba potrafi coś zrobić — każdy może się tego nauczyć.
• Umysł i ciało są częścią tego samego systemu.
• Ludzie mają wszelkie niezbędne zasoby, jakich potrzebują.
• Nie można się NIE porozumiewać.
• Sensem przekazu jest odpowiedź, którą się otrzymuje.
• W każdym zachowaniu kryje się dobra intencja.
• Ludzie zawsze dokonują najlepszego z dostępnych im wyborów.
• Jeśli to, co robisz, nie działa, zrób coś innego.

Na podstawie tych założeń skonstruowano całą gamę ćwiczeń, które mogą pomóc nam wpływać na różne aspekty naszego życia. Najważniejszym i dla wielu najbardziej zdumiweającym aspektem praktywoania NLP może się okazać to, że NLP dopuszcza natychmiastową zmianę w świadomości i podświadomości człowieka, po wykonaniu prostego, np. pięciominutowego ćwiczenia. W ten sposób można na przykład szybko przezwyciężyć fobie. Całość opiera się na przeświadczeniu, że nasz mózg działa na zasadzie zaprogramowanej maszyny - tzn że nie trzeba mu wpajać po tysiąckroć jakiegoś przekonania, aby w nie 'uwierzył' i przyjął za prawdziwe. Wystarczy jednorazowo "zaprogramować" go, tak jakby przestawić w nim jeden przełącznik i od razu cieszyć się udaną zmianą. Wyniki niekótrych, z pozoru jakże prostych ćwiczeń NLP, mogą okazać się zdumiwająco skuteczne.

Sądzę, że żadnej metody nie można odrzucić "z założenia", już na starcie. Sam praktykowałem NLP i może nie zawsze osiągałem cudowne rezultaty sugerowane w publikacjach, jednak zawsze wyniki ćwiczeń, w mniejszym lub większym stopniu, pozytywnie wpływały na moje wewnętrzne zmiany, przełamywanie barier. Jeżeli ktoś podejmie próbę zmiany swoich zachowań, złych nawyków właśnie poprzez NLP - może skorzystać z jednego z wielu kursów, dostępnych w sieci. Albo po prostu przejść się do księgarni i w dziale psychologii znaleźć publikacje dotyczące programowania neurolingwistycznego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena