Możliwe, że spotkałeś się ze stwierdzeniem, iż ktoś spojrzał na jakąś sprawę z boku, albo może sam gdy coś robiłeś, by ocenić swoje działanie, chciałeś się zdystansować do sprawy. Poniższy, krótki artykuł ma za zadanie zaznajomić Cię z terminologią bardzo często wykorzystywaną praktycznie w każdym procesie NLP.

Data dodania: 2012-01-10

Wyświetleń: 2046

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Chodzi o pozycje percepcyjne czyli o miejsce, pozycję jaką zajmujesz w danym momencie w odniesieniu do sytuacji nad którą pracujesz w danej chwili co stanowi potężne narzędzie pracy.

Pierwsza pozycja percepcyjna

Pozycja, gdy patrzysz własnymi oczami, słyszysz własnymi uszami, pozycja w której jesteś w pełni zasocjowany z sytuacją w danym kontekście czy to przywołując sytuację z pamięci czy też doświadczając ją w danym momencie. Postrzegasz z własnego punktu widzenia.

Druga pozycja percepcyjna

Jeśli sytuacja tyczy się czegoś w Twojej relacji z inna osobą, możesz jakby "wejść w jej buty", czyli spojrzeć na sprawę z punktu widzenia drugiej osoby, zobaczyć jak dana sytuacja wygląda z jej perspektywy, doświadczyć tego co może ta osoba czuć. W tej pozycji możemy nauczyć się empatii.

Trzecia pozycja percepcyjna

Jest to pozycja, w której nie jesteśmy ani sobą ani druga osobą w danym kontekście, stajemy się niezależnym, obiektywnym obserwatorem, który nie ma nic wspólnego z żadną ze stron. W pełni dysocjujemy się od sytuacji.

Zdefiniowano jeszcze 2 dodatkowe pozycje percepcyjne, czwartą i piątą.

Czwarta pozycja percepcyjna

Tutaj postrzegamy siebie z punktu widzenia szerszego kolektywu, systemu. Dysocjujemy się od sytuacji i postrzegamy z pozycji grupy do której należymy. Jak nasze działania mogą wpłynąć na grupę.

Piąta pozycja percepcyjna

To jeszcze szersze spojrzenie w porównaniu do pozycji czwartej. Można powiedzieć, że to spojrzenie z pozycji boskiej, zaobserwowanie jak nasze działanie wpływa na świat.

Pozycje percepcyjne możemy zastosować praktycznie w każdym aspekcie naszego życia, w sytuacjach konfliktowych, przy podejmowaniu decyzji, w momentach gdy poszukujemy brakujących nam zasobów itd.

Proponuję wykonanie prostego ćwiczenia by przećwiczyć i sprawdzić co dzieje się gdy korzystamy z poszczególnych pozycji percepcyjnych.

Przywołaj sobie w pamięci jakąś sytuację kiedy np. z kimś pokłóciłeś, albo gdy jesteś w okresie podejmowania ważnej decyzji. Przyjmij kolejno wszystkie z pozycji percepcyjnych i zaobserwuj co dzieje się z Twoimi odczuciami tyczącymi się danej sytuacji. Zobacz jakie konsekwencje może nieść dla Ciebie i innych dana sytuacja. Testuj i sprawdź, które pozycje percepcyjne są najlepsze dla Ciebie w danych kontekstach i sytuacjach dla załatwienia sprawy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena