Obecna nazwa whisky powstała po wielu przekształceniach jej podstawowej, gaelickiej nazwy uisge beatha, które można tłumaczyć jako wodę życia. Jest ona więc czymś więcej niż zwykłym alkoholem – jest jednym z ważnych elementów indywidualnego stylu bycia.

Data dodania: 2012-01-05

Wyświetleń: 25065

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przechowywanie whisky w odpowiednich warunkach może zapewnić jej długowieczność. Ten wymagający i ekskluzywny trunek należy umieścić w miejscu wolnym od promieni słonecznych i wilgoci. W przeciwnym razie można doprowadzić do zbytniego naświetlenia trunku. W przypadku whisky liczą się także walory estetyczne, dlatego ciemne miejsce uchroni etykietę przed wyblaknięciem. W przypadku starszych butelek należy zwrócić uwagę na korek, który z biegiem czasu może się pogorszyć, co następnie może doprowadzić do popsucia całej zawartości. . Nowsze są dużo lepszej jakości i tego typu problem nie powinien się pojawić. Butelka powinna być ustawiona pionowo, ponieważ w takiej pozycji opary nawilżają korek, dzięki czemu nie ulegnie on wysuszeniu i nie zniszczy trunku.

Whisky w odróżnieniu od innych alkoholi nie trzeba spożywać od razu po odkorkowaniu. Należy jednak zadbać, by trunek wypełniał minimum połowę butelki, a jeżeli poziom whisky spadnie poniżej tej granicy należy przelać ją do innej butelki. Jest to ważne ze względu na zawartość powietrza, które zamknięte w szkle wchodzi w reakcje z pozostałymi substancjami i zmienia szlachetny charakter napoju. Dlatego mimo wszystko nie należy przechowywać otwartej butelki zbyt długo, bowiem nawet najlepsza whisky utraci swoje najcenniejsze smakowe wartości.

Niskie temperatury ukrywają aromaty whisky, dlatego nie wolno przechowywać jej w lodówce. Bursztynowy napój najbardziej lubi temperaturę pokojowa, dlatego też dobrym miejscem dla niej jest szczelnie zamknięty barek, chroniący przed światłem i wilgocią.

Whisky, zwłaszcza single malt, nie należy mieszać ze słodkimi dodatkami lub kostkami lodu, których zimno paraliżuje kubki smakowe. Najlepiej podawać ją rozcieńczoną z wodą mineralną, czystą i niegazowaną. Najczęściej rozcieńcza się 2/3 whisky i 1/3 wody. Dzięki temu nieprzyjemny aromat alkoholu zostanie zepchnięty na dalszy plan, a na pierwszym pojawią się bogate nuty zapachowe i smakowe. Trunek należy podawać w kieliszkach w kształcie tulipana, na brzegach którego zbiera się niepowtarzalny aromat. By go nie stłumić, należy unikać spożywania ostrych posiłków i innych wyrazistych w smaków. Przestrzegając tych kilku zasad można zatrzymać całe bogactwo whisky na dłużej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena