Szkocka whisky uważana jest za najlepszą na świecie. W Szkocji więc znajduje się najwięcej najlepszych destylarni tego alkoholu. Uisge beatha to szkockie dobro narodowe, tak jak w Polsce czysta wódka. Obie nazywane dawniej „wodą życia”.

Data dodania: 2012-01-05

Wyświetleń: 1769

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

    Glenturret. Ta destylarnia to miejsce, w którym produkowana jest najlepiej sprzedająca się w Szkocji whisky czyli The Famous Grouse. Famous Grouse Experience to interaktywny program, dzięki któremu możliwe jest zobaczenie, w jaki sposób właśnie w tej destylarni produkowana jest whisky. Dodatkowo odwiedzając ją osobiście, będziemy mieli okazję dołączenia do „szkoły whisky”, dzięki czemu będziemy mieli niepowtarzalną okazję spróbowania wszystkich rodzajów alkoholu produkowanego w Glenturret.
    Cardhu. Zacznijmy od wyróżniającej tę destylarnię ciekawostki. Jako jedyna ze wszystkich znanych, została ona założona przez kobietę! Destylarnia ta znajduje się w miejscowości Knockado (Speyside), a tym co zaświadczyło o jej sukcesie, jest wykorzystywana w produkcji górka woda, mająca swe źródło nieopodal.
    Strathisla. Jedna z najstarszych i najlepszych destylarni na terenie Szkocji. To właśnie w niej produkowana jest bardzo znana whisky Chivas Regal. Co ciekawe, jest ona zbudowana na kształt pagody charakterystycznej dla architektury buddyjskiej. Nie jest ona jednak otoczona wybujałą roślinnością, znajduje się bowiem na powierzchni brukowanego podwórza.
    Glenlivet. Położona jest na niemal zupełnym odludziu. W jej murach produkowana jest whisky jednosłodowa. Mimo jej „dzikiego” charakteru możliwe jest zwiedzenie jej magazynów i destylarni.
    Glen Grant. Destylarnia założona została w roku 1823, przed dwóch przemytników. Charakterystyczna cechą powstającej tam whisky jest kwiatowy, delikatny zapach. Jej położeniu towarzyszy niezwykła sceneria Ogrodów Wiktorii, w których w specjalnym sejfie ukryta jest whisky.
    Glen Moray. Założona w 1897 roku przy rzecze Lossie.  Od tego roku w destylarni zaszły liczne zmiany, jednak sama whisky produkowana jest według niezmienionych procedur, z konkretnego gatunku słodu.
    Benromach. Najmniejsza ze szkockich destylarni, w której produkuje się whisky z jedynie dwóch destylatorów. Miejsce to, z ruiny, zostało wskrzeszone w roku 1993.
    Glenfiddich. To tu produkuje się jedną z najsłynniejszych szkockich whisky, a mianowicie whisky Glefiddich. Odwiedzając te destylarnię możemy zwiedzić ją całkowicie bezpłatnie, chyba że mamy ochotę na późniejszą degustację.
    Wszystkim koneserom smaku whisky, którzy prócz jej smakowania chcieliby poznać także miejsca jej wytwarzania poleca się odwiedzenie, każdej z powyższych destylarni.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena