Złe stężenie cholesterolu prowadzić może do poważnych schorzeń, jak np. atak serca albo choroba niedokrwienna serca. Choć problemy z cholesterolem są powszechne u osób w podeszłym wieku, jednak znacznie częściej problem ten dotyka też ludzi młodszych.

Data dodania: 2011-12-12

Wyświetleń: 3001

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Cholesterol nosi nazwę zwyczajowo lipoproteinami, to jest cząsteczkami lipidowymi znajdującymi się w  naszych krwinkach.

Zwykle słowo „cholesterol” kojarzy nam się z problemem, jako czynnik powodujący groźne choroby. Tymczasem jest bardzo potrzebny do zdrowego działania naszego ciała. Są dwa różne związki cholesterolu: „dobry” i „zły”. Dobry nazywany jest jako HDL. Jego zadaniem jest przenoszenie cholesterolu z krwinek do wątroby. Co powoduje że komórki tłuszczowe nie gromadzą się w naczyniach krwionośnych, co mogłoby prowadzić do poważnych chorób. Ten typ cholesterolu dostarczają kwasy omega 3 i witamina e które posiada m.in. lucerna, ryby, kapary itp.

LDL, czyli „zły” cholesterol, w inaczej niż HDL, przenosi cząsteczki lipidowe z wątroby do krwinek. Jego nadmiar spowodować może tworzenie się złogów tłuszczu w krwinkach, a w rezultacie prowadzić do miażdżycy, zawału serca. Przyczyną za dużej ilości złego cholesterolu jest niezdrowa dieta, brak witaminy c i e, a także predyspozycje genetyczne.

Jak obniżać cholesterol? Istotne są regularne badania ilości „złego” i „dobrego” cholesterolu. Jedną z najważniejszych kwestii jest właściwie ustalona dieta. W jej ustalaniu powinien uczestniczyć lekarz, znający wynik badania oraz naszą kondycje zdrowotną. Następną sprawą jest ruch i aktywność fizyczna, szczególnie, iż istotna jest waga – zbyt wysoka może być przyczyną kłopotów z cholesterolem. Zbyt wysoki poziom cholesterolu pojawia się naturalnie u osób po 65 roku życia, dlatego muszą one w szczególności robić regularne badania oraz zwrócić uwagę na profilaktykę np. łykanie suplementów diety.

Niestety, coraz to większa ilość bardzo młodych ludzi cierpi na problemem nieprawidłowego składu cholesterolu – jest to mało aktywnym trybem życia, złą dieta, brakiem czasu na uprawianie sportów. Toteż warto zadbać o siebie. Jeśli mamy trudności z samodzielnym przygotowaniem zbilansowanej diety albo doborem ćwiczeń, możemy umówić się do lekarza dietetyka, który odpowie na nasze problemy i podpowie jak osiągnąć dobre efekty.

Odpowiednia dieta jest kluczem do sukcesu i stanowi podstawę zapobiegania cholesterolowi. Powinno się spożywać 4-5 posiłków dziennie o zbliżonej porze, lecz nie mogą być one obfite. Należy wykluczyć tłuste mięsa i wędliny, ale także tłuste sery, ponieważ zawierają one nasycone kwasy tłuszczowe które zwiększają poziom cholesterolu. Następnym ważnym posunięciem jest zmniejszenie do minimum spożywania potraw robionych na głębokim tłuszczu. Co zatem powinniśmy jeść i jak obniżyć cholesterol? Na przykład chude mięso, warzywa i owoce, preparaty ziołowe ( np. lucerna), produkty bogate w witaminy e i b, pić niegazowaną wodę mineralną.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena