Pewnie nie raz słyszałeś o osobach, które "pożerają" książki i to prawie dosłownie. Wszystko to dzięki technice szybkiego czytania. Co więcej, nie jest to jakoś specjalnie trudna umiejętność, po prostu jak każda wymaga pracy, determinacji i treningu. Także i Ty możesz nauczyć się szybko czytać, a jak to zrobić dowiesz się poniżej.

Data dodania: 2011-11-18

Wyświetleń: 1645

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego czytasz wolno?

Przeciętna prędkość czytania dorosłego człowieka to około 150 do 250 słów na minutę. Szczegółowa wartość przeczytanych słów w ciągu 60 sekund jest uwarunkowana takimi czynnikami jak: motywacja i chęć przeczytania danego tekstu, tematyka materiału, czy wreszcie stan psychiczny. Inaczej czyta się książkę na świeżo, a inaczej po godzinnym studiowaniu kolejnych stron.

Co więcej, naukowcy udowodnili, że wolne czytanie wcale nie sprzyja przyswajaniu wiedzy, czy rozumieniu czytanego tekstu. Jest bowiem wręcz odwrotnie. Czytając wolno, łatwo się rozpraszamy, myśli uciekają gdzieś i nagle spostrzegamy się, że nie wiemy co właśnie przeczytaliśmy.

Wszystko związane jest z tym, że zbyt wolne czytanie nie zajmuje wystarczająco naszego umysłu, który zaczyna marzyć o niebieskich migdałach. Statystyki określają dobitnie, że czytając standardowym tempem 300 stron książki przeczytamy w około 8h, przy czym zapamiętamy co najwyżej 50% czytanego tekstu.

Jak zacząć czytać szybciej?

Głównymi mankamentami standardowego oddawania się lekturze, jest ruch gałek ocznych. Bowiem to śledzenie tekstu czasami niemal literka za literką spowalnia proces czytania. Człowiek dorosły czyta całe wyrazy. Zaproponuję Ci eksperyment. Pod tym adresem znajdziesz ciekawe narzędzie, gdzie można wkleić tekst, ustawić prędkość pojawiania się słów na minutę i uruchomić proces przewijania tekstu.

Wyrazy wyświetlają się jeden po drugim, w dość szybkim tempie. Jednak prawie nikt nie ma problemów z ich przeczytaniem, bo pojawiają się dokładnie w tym samym miejscu. Został wyeliminowany element przesuwania gałek ocznych i czytanie od razu idzie sprawniej!

Tyle jeżeli chodzi o szybsze czytanie tekstów na ekranie monitora. W przypadku drukowanych materiałów, niezastąpionym narzędziem staje się kartka papieru, oraz wskaźnik którego rolę może pełnić długopis, ołówek czy nawet palec wskazujący.

Zasada działania jest taka, że kartką papieru zasłaniamy już przeczytane i znajdujące się wyżej linijki tekstu, aby nasze oczy mimowolnie nie uciekały wstecz. Wskaźnikiem natomiast przeskakujemy skokowo co kilka słów. Rozpocznijmy od dynamicznego przesuwania wskaźnika ze słowa na słowo, w raz z treningiem zwiększając dystans o kilka słów. Próbując jednocześnie kontem oka "skanować" poboczne wyrazy.

Nic jednak nie wskóramy, jeżeli zabraknie najważniejszego elementu - motywacji! Po pierwsze musisz po prostu chcieć! Szybkie czytanie jest dla wszystkich, trzeba tylko nieco determinacji i treningu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena