Informacje o tym, że wietrzenie miejsca nauki korzystnie wpływa na procesy zapamiętywania - na pewno nie są reklamą okien, czy jakąś inną komercyjną głupotą! Nasz mózg potrzebuje tlenu! Jednak samo wietrzenie pokoju to za mało.

Data dodania: 2011-11-10

Wyświetleń: 2049

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Działanie mózgu jest bardzo skomplikowane, dlatego omijając wszelkie trudne pojęcia i opisy (których nawet po kilkukrotnym przeczytaniu nie rozumiemy) napiszę tylko, że przyswajać wiedzę możemy dzięki połączeniom między komórkami mózgowymi, które wytwarzane są w trakcie zapamiętywania i nazywamy je synapsami. Aby informacja została przesłana potrzebny jest prąd elektryczny. Szacuje się, że mózg wytwarza wtedy prąd o mocy 25 W!

Skąd ten prąd się bierze? Przede wszystkim z tego co spożywamy. Mózg swą energię zawdzięcza glukozie, która znajduje się w owocach i warzywach. Sama glukoza to nie wszystko – do jej spalania potrzebny jest tlen. Przypomnijmy sobie wzór z lekcji chemii i biologii, który poznaliśmy w gimnazjum: C6H12O6 + O2 = CO2 + H2O + ENERGIA, z którego jasno wynika, że po procesie spalania glukozy, oprócz dwutlenku węgla i wody otrzymujemy ENERGIĘ!

Jeśli ilość tlenu zostanie zmniejszona – szybkość spalania glukozy także się zmniejszy – w rezultacie otrzymamy mniej energii. Ten niedobór spowoduje, że procesy umysłowe będą zachodziły wolniej. Jaki mamy na to wpływ?

1.Wietrz pokój!
W powietrzu jest 78% azotu, 21% tlenu i 1% innych gazów – taką właśnie mieszankę wdychamy do płuc. W wydychanym przez nas powietrzu ilość tlenu jest mniejsza – stanowi ok. 15% a ilość dwutlenku węgla sięga aż ok. 4%! Łatwo więc zauważyć, że z każdym oddechem w pomieszczeniu zamkniętym – ilość tlenu spada! Wietrząc pokój zapewniamy stały przepływ świeżego powietrza, w którym ilość tlenu jest większa.

2.Biegaj, pływaj – ĆWICZ!!
Podczas wysiłku fizycznego organizm pobiera większą ilość tlenu. Właśnie dlatego po krótkim wysiłku, odczuwamy więcej energii! Łatwo więc zauważyć, że po krótkim wysiłku fizycznym nasz mózg jest bardziej dotleniony. Szybciej zapamiętujesz. Powinniśmy więc w trakcie nauki robić krótkie przerwy na gimnastykę i dodatkowo regularnie uprawiać wybraną dyscyplinę sportową, co dodatkowo poprawi naszą kondycję i samopoczucie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena