Czy inwestycja w duwzłotówki na przestrzeni kilku lat może okazać się dobrym wyborem? Co będzie w momencie, gdy Polska wejdzie do strfy euro?

Data dodania: 2011-02-10

Wyświetleń: 1689

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niestety jak w przypadku większości monet polskich trudno oszacować, jak kształtować się będzie ich cena na przestrzeni kilku czy kilkunastu lat. Wiele osób jest zdania, że wejście Polski w strefę euro zmieni zainteresowania numizmatyczne Polaków i przerzucą się oni na nowe monety o nominale 2… euro. Jednak trzeba pamiętać, że może być dokładnie odwrotnie – nowy pieniądz Euro może wzbudzić tęsknotę za polskimi złotówkami! Ciekawą alternatywą może być też zakup całego zestawu monet (wszystkich dwuzłotówek, które się ukazały).

Kolejnym poważnym argumentem, który przekonuje, że inwestycja w monety dwuzłotowe nie przyniesie zysków jest ich stop:  CuAl5Zn5Sn1.

Zabezpieczeniem przed silnym spadkiem cen monet złotych i srebrnych jest ich drogi kruszec. W przypadku dwójek takiego zabezpieczenia nie ma! Jeżeli zainteresowanie numizmatyką spadłoby to posiadacze dwójek zostaliby ze złomem!

Trudno w tym przypadku przewidzieć co będzie dalej… jeżeli ktoś mimo wszystko chciałby zainwestować w GNy to myślę, że powinien wystrzegać się monet drogich (powyżej 50zł) o olbrzymich nakładach (powyżej 500 000szt), gdyż te mają najmniejsze szanse na wzrosty ich cen. Kolejną wskazówką jaką mogę udzielić, to kupowanie monet w stanach menniczych (idealnych, bez żadnych uszkodzeń) oraz tych, które wchodzą w skład jakiejś serii – zwiększa to zainteresowanie. Dodatkową zaletą może być zakup całego woreczka menniczego. Należy pamiętać, że inwestycja w dwójki jest jedną z najbardziej niepewnych!

Dlaczego więc dwuzłotówki mają wielu fanów?

Przede wszystkim dlatego, że początkujący kolekcjonerzy i inwestorzy z niskim kapitałem zaczynają właśnie od GNów! Nie trzeba operować tysiącami, żeby móc w nie zainwestować! W wielu przypadkach wystarczy kilkanaście złotych, by za kilka miesięcy cieszyć się drobnym zyskiem.


Podsumowując:
Monety dwuzłotowe są dobrym rozwiązaniem dla osób z małym kapitałem.

Historia pokazała nam, że przyniosły one nawet spore zyski po kilku latach.

Należy wystrzegać się monet dwuzłotowych o olbrzymich nakładach (powyżej 500 000).

Warto pomyśleć nad zakupem całego woreczka menniczego, zawierającego 50szt monet. W przypadku inwestycji długoterminowej monety dwuzłotowe nie są najpewniejszym rozwiązaniem ze względu na wykonanie z taniego metalu, który w przypadku, gdy wartość numizmatyczna monety będzie bardzo niska nie zabezpieczy nas finansowo oraz niepewność związaną z przyjęciem przez Polskę nowej waluty.

W przypadku inwestycji krótkoterminowej zysk może być niewielki.

Ciekawym rozwiązaniem może być zakup całego woreczka menniczego zawierającego 50 szt. monet.

Dwuzłotówki można polecić kolekcjonerom, gdyż ich liczność powoduje, że zebranie ich wszystkich może być ciekawym wyzwaniem.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena