W bogatej ofercie Skarbnicy Narodowej, jednego z największych polskich dystrybutorów monet kolekcjonerskich i medali okolicznościowych, można znaleźć okazy nawiązujące do ważnych wydarzeń historycznych, wybitnych postaci, słynnych miejsc czy dzieł sztuki.

Data dodania: 2020-08-19

Wyświetleń: 946

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Matka Boska Ostrobramska na monetach Skarbnicy Narodowej – opinia

Dziś prezentujemy bliżej numizmat zaliczający się właśnie do tej ostatniej kategorii – wyjątkową monetę, która została wyemitowana w celu upamiętnienia czterechsetnej rocznicy powstania cudownego obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej.

Cudowny wizerunek

Obraz został namalowany w XVII wieku przez nieznanego z imienia artystę techniką temperową, na dębowej desce o wymiarach 200 na 165 cm. Według legendy postać Maryi ma na nim rysy Barbary Radziwiłłówny, ukochanej króla Zygmunta Augusta. Wizerunek został umieszczony w kaplicy w wileńskiej Ostrej Bramie i od tego miejsca wziął swoją nazwę. Matka Boska Ostrobramska jest otaczana szczególną czcią na Litwie i w Polsce. Każdego roku kaplicę, w której znajduje się cudowny obraz, odwiedzają rzesze pielgrzymów, prosząc o wstawiennictwo lub zostawiając wota dziękczynne.

Szczerozłota pamiątka

400 lat historii właśnie tego niezwykłego dzieła sztuki zostało upamiętnione na monecie kolekcjonerskiej zaprojektowanej przez uznanego polskiego artystę Roberta Kotowicza. Wykonany z 24-karatowego złota numizmat jest dostępny w dwóch nominałach:

  • 5 dolarów (średnica: 18 mm, waga: 3,11 g, limitacja: 700 egzemplarzy),
  • 10 dolarów (średnica: 22,5 mm, waga: 7,78 g, limitacja: 500 egzemplarzy).

Poza tym, obie wersje wyglądają identycznie i różnią się jedynie rozmiarami. Rewers przedstawia podobiznę ostrobramskiego wizerunku: Matkę Bożą z pochyloną głową, dwiema koronami i promienistą aureolą oraz skrzyżowanymi na piersi dłońmi. U dołu nie zabrakło również charakterystycznego sierpa półksiężyca. Całości dopełnia umieszczony w otoku napis: Our Lady of the Gate of Dawn. Na awersie znalazł się portret królowej Elżbiety II oraz informacje o nominale i kraju emisji.

Nasza opinia

Wyjątkowa moneta z Matką Boską Ostrobramską może być doskonałym dodatkiem do każdego zbioru numizmatycznego. Ścisła limitacja podnosi znacząco wartość kolekcjonerską każdego egzemplarza, a wykonanie przy zastosowaniu stempla lustrzanego gwarantuje najwyższą jakość menniczą. Wraz z monetą kolekcjoner otrzyma ponadto Certyfikat Autentyczności oraz eleganckie pudełko do bezpiecznego przechowywania i eksponowania okazu.

Więcej szczegółowych informacji na temat ciekawych numizmatów znajdziesz na https://www.skarbnicanarodowa.info.pl/

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena