Czy to z Polsce, czy w Niemczech, czy w innym kraju Europy, gdzieś pomiędzy zwyczajnymi ludźmi kryją się prawdziwi pasjonaci numizmatyki, którzy oddaliby nie raz cały majątek za jedną z najpopularniejszych, a tym samym najbardziej unikatowych monet na świecie. Niezależnie od tego czy są to polskie monety, czy też monety państw zagranicznych, numizmatycy skrzętnie je kolekcjonują i chowają w największych skarbcach, strzegąc ich tym samym przed niepowołanymi osobami.
Być może dawniej numizmatyka nie miała takiego znaczenia jak obecnie, dziś nie tylko zagraniczne, ale w dużej mierze również polskie monety zabytkowe wystawiane są na aukcjach sprzedażowych, ogromnych wystawach, giełdach jak również w muzeach na całym świecie, gdzie nie są już udostępniane do sprzedaży detalicznej. Aby zatem numizmatyka, jako pasja przetrwała przez kolejne wieki, mennice na całym świecie dbają o powstawanie czyli wybijanie nowych monet w nielicznych ilościach kolekcjonerskich.
Wyjaśnienie pojęcia numizmatyki
Słowo numizmatyka wywodzi się z greckiego języka i oznacza naukę historii, gdzie dział ten zajmuje się rozważaniem powstawania monet, banknotów, oraz ich wędrówka przez wiele lat po kraju i całym świecie. Dział numizmatyki, gdzie dawniej zajmowano się jedynie produkcją, wybijaniem i kolekcjonowaniem monet unikatowych, obecnie jest postrzegany jako polityka monetarna, w tym również walka z przestępczością monetarną, rozważania na tle polityki emisyjnej, znaczenie obiegu pieniądza, jak również rozważania nad osobami zajmującymi się emisją i sprzedażą papierów wartościowych.
Sama numizmatyka powstała około czternastego wieku, czyli znalazła swe początki w okresie renesansu. W Polsce możemy obecnie nie tylko u kolekcjonerów i na wielkich aukcjach podziwiać wspaniałe monety, są one również dostępne w muzeach narodowych w miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Numizmatyka ma za zadanie kolekcjonowanie oraz klasyfikowanie monet, jednakże wypełnia jeszcze inne ważne funkcje, do jakich należą między innymi datowanie monet, czy też ustalanie kto i gdzie ma danymi monetami rozporządzać.
Czym jest numizmatyka w Polsce?
Numizmatyka w Polsce jest dość prężnie rozwinięta, ma duże znaczenie na całym świecie, albowiem polskich zabytkowych monet, które kolekcjonują ludzie z całego świata jest bardzo wiele. Natomiast o polskich mennicach mówi się, iż są nie tylko wspaniałe ale i wyjątkowo pokazowe. Bicie monet w Polsce to już tradycja, zaś wystawiane polskie monety na aukcjach, w konkursach oraz wystawach, często wygrywają z największymi okazami zagranicznymi.
Mennica państwowa, czyli zakład produkcji i bicia monet w Polsce, jest jedynym producentem monet obiegowych i kolekcjonerskich emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Uważana jest również za jedną z największych i jednocześnie najbardziej zaawansowanych technologicznie mennic na świecie.