Monety bulionowe a numizmatyczne
Numizmaty to monety, które mają przede wszystkim wartość kolekcjonerską. Monety te są cenione przede wszystkim za ich rzadkość, a nie za rzeczywistą zawartość metalu szlachetnego. Do numizmatów zalicza się również monety okolicznościowe, które zazwyczaj wydawane są w limitowanym nakładzie, np. ku pamięci ważnych osób lub wydarzeń, a także walory zabytkowe, niebędące środkiem płatniczym - ich wartość zależna jest przede wszystkim od historycznego, społecznego oraz artystycznego znaczenia monety. Numizmaty kupowane są głównie przez kolekcjonerów i nie są inwestycją w typowym znaczeniu tego słowa. Choć niektórzy używają monet numizmatycznych jako storage of value (magazynu bogactwa), tylko najbardziej doświadczeni kolekcjonerzy są skuteczni w stosowaniu tej taktyki.
Przykłady monet numizmatycznych obejmują:
Monety bite przed rokiem 1933, np. moneta Eagle o nominale $20, $10
Franki szwajcarskie
Suwereny brytyjskie
Destrukty mennicze
Monety bulionowe to walory emitowane na masową skalę; z nielicznymi wyjątkami, produkowane są rok do roku. Bite są z praktycznie czystych metali szlachetnych, dzięki czemu przeznaczone są głównie do celów inwestycyjnych, a ich wartość w chwili sprzedaży zależy wyłącznie od ilości i czystości zawartego w nich kruszcu (złota lub srebra). Monety bulionowe są środkami płatniczymi i zwykle mają zadeklarowaną wartość nominalną. Inwestycja w monety bulionowe z historycznego punktu widzenia jest sprawdzonym sposobem zabezpieczenia majątku przed inflacją i deprecjacją waluty.
Przykłady monet bulionowych:
Wiedeńscy Filharmonicy
Kanadyjskie Złote Klony
Orły Stanów Zjednoczonych
Południowoafrykańskie Krugerrandy
Australijskie Kangury
Główne cele zakupu monet
Oceniając opcje zakupu złotych lub srebrnych monet, ważne jest, aby rozważyć główne pobudki przyszłej inwestycji i zadać sobie kilka kluczowych pytań: czy interesują Cię monety z perspektywy historycznej/kolekcjonerskiej? Czy może szukasz sposobu na inwestowanie na przyszłość? A może Twoja decyzja podyktowana jest niepokojem o zgromadzony kapitał, wywołanym perspektywą szalejącej inflacji i deprecjacji waluty?
Monety bulionowe, czyli inwestycja w złoto sposobem na ochronę kapitału
Jak zostało wspomniane wyżej, inwestycja w monety bulionowe z historycznego punktu widzenia jest sprawdzonym sposobem zabezpieczania majątku przez postępującą inflacją i słabnącą siłą nabywczą pieniądza papierowego. Zdaniem wielu ekspertów giełdowych, inwestowanie w metale szlachetne powinno być częścią dobrze zbilansowanego, długoterminowego portfela inwestycyjno-oszczędnościowego.
Niezaprzeczalnym plusem inwestycji w monety bulionowe jest łatwość ich nabycia, czego nie można powiedzieć o monetach rzadkich i kolekcjonerskich. Istnieje niezliczona mnogość serii i wzorów współcześnie emitowanych złotych i srebrnych monet bulionowych, walory stają się coraz piękniejsze i bardziej dopracowane, co w efekcie przekłada się na ich cenę – wartość niektórych monet z czasem może znacznie wykraczać poza giełdową wycenę uncji czystego kruszcu. Sprzedaż takiej monety może tym samym przynieść wymierny zysk kolekcjonerowi.
Numizmaty, czyli inwestowanie z pasją
Wybierając numizmaty, miej świadomość, że inwestowanie w monety kolekcjonerskie wymaga dużej wiedzy, choć niezaprzeczalnie daje ogromną satysfakcję. Numizmaty pozwalają poznać i odkrywać historię i kulturę innych krajów, co samo w sobie jest zajęciem bardzo edukacyjnym i rozwijającym umysł. Tworzenie i uzupełnianie kolekcji z czasem może przerodzić się w prawdziwą pasję. Kolekcjoner musi stale pogłębiać swoja wiedzę, orientować się, jak na wartość numizmatu wpływają jego walory artystyczne, rok emisji i wielkość nakładu, a także, jaki jest popyt na poszczególne serie. Tworzenie kolekcji numizmatów może dać satysfakcję, nieporównywalną z żadną inną formą inwestowania i z pewnością jest to świetna zabawa.
Ciekawostka
Chociaż obecnie zbieranie starych monet jest globalnym hobby, uprawianym przez masy ludzi, w czasach starożytnych było ono uważane za hobby arystokracji – kolekcjonowaniem monet zajmowali się wyłącznie królowie i królowe.
Obecnie monety można nabywać i sprzedawać w profesjonalnych skupach starych monet i banknotów, takich jak https://staragotowka.pl/.