Inwestować w srebro i złoto można na wiele sposobów – poprzez zakup biżuterii, certyfikatów na złoto, kontraktów terminowych typu forward, futures i opcje, nabycie akcji spółek wydobywających złoto, a także poprzez alokację funduszy w aktywa materiale, takie jak sztabki i monety. Decydując się na inwestycję w monety, każdy poczatkujący inwestor-kolekcjoner staje przed pytaniem - jaka jest różnica między monetą bulionową a numizmatyczną?

Data dodania: 2022-03-24

Wyświetleń: 423

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym są numizmaty i monety bulionowe i czy warto w nie inwestować?

Monety bulionowe a numizmatyczne

Numizmaty to monety, które mają przede wszystkim wartość kolekcjonerską. Monety te są cenione przede wszystkim za ich rzadkość, a nie za rzeczywistą zawartość metalu szlachetnego. Do numizmatów zalicza się również monety okolicznościowe, które zazwyczaj wydawane są w limitowanym nakładzie, np. ku pamięci ważnych osób lub wydarzeń, a także walory zabytkowe, niebędące środkiem płatniczym - ich wartość zależna jest przede wszystkim od historycznego, społecznego oraz artystycznego znaczenia monety. Numizmaty kupowane są głównie przez kolekcjonerów i nie są inwestycją w typowym znaczeniu tego słowa. Choć niektórzy używają monet numizmatycznych jako storage of value (magazynu bogactwa), tylko najbardziej doświadczeni kolekcjonerzy są skuteczni w stosowaniu tej taktyki.

Przykłady monet numizmatycznych obejmują:

Monety bite przed rokiem 1933, np. moneta Eagle o nominale $20, $10 

Franki szwajcarskie

Suwereny brytyjskie

Destrukty mennicze

Monety bulionowe to walory emitowane na masową skalę; z nielicznymi wyjątkami, produkowane są rok do roku. Bite są z praktycznie czystych metali szlachetnych, dzięki czemu przeznaczone są głównie do celów inwestycyjnych, a ich wartość w chwili sprzedaży zależy wyłącznie od ilości i czystości zawartego w nich kruszcu (złota lub srebra). Monety bulionowe są środkami płatniczymi i zwykle mają zadeklarowaną wartość nominalną. Inwestycja w monety bulionowe z historycznego punktu widzenia jest sprawdzonym sposobem zabezpieczenia majątku przed inflacją i deprecjacją waluty.

Przykłady monet bulionowych:

Wiedeńscy Filharmonicy

Kanadyjskie Złote Klony

Orły Stanów Zjednoczonych

Południowoafrykańskie Krugerrandy

Australijskie Kangury

Główne cele zakupu monet

Oceniając opcje zakupu złotych lub srebrnych monet, ważne jest, aby rozważyć główne pobudki przyszłej inwestycji i zadać sobie kilka kluczowych pytań: czy interesują Cię monety z perspektywy historycznej/kolekcjonerskiej? Czy może szukasz sposobu na inwestowanie na przyszłość? A może Twoja decyzja podyktowana jest niepokojem o zgromadzony kapitał, wywołanym perspektywą szalejącej inflacji i deprecjacji waluty?

Monety bulionowe, czyli inwestycja w złoto sposobem na ochronę kapitału

Jak zostało wspomniane wyżej, inwestycja w monety bulionowe z historycznego punktu widzenia jest sprawdzonym sposobem zabezpieczania majątku przez postępującą inflacją i słabnącą siłą nabywczą pieniądza papierowego. Zdaniem wielu ekspertów giełdowych, inwestowanie w metale szlachetne powinno być częścią dobrze zbilansowanego, długoterminowego portfela inwestycyjno-oszczędnościowego. 

Niezaprzeczalnym plusem inwestycji w monety bulionowe jest łatwość ich nabycia, czego nie można powiedzieć o monetach rzadkich i kolekcjonerskich. Istnieje niezliczona mnogość serii i wzorów współcześnie emitowanych złotych i srebrnych monet bulionowych, walory stają się coraz piękniejsze i bardziej dopracowane, co w efekcie przekłada się na ich cenę – wartość niektórych monet z czasem może znacznie wykraczać poza giełdową wycenę uncji czystego kruszcu. Sprzedaż takiej monety może tym samym przynieść wymierny zysk kolekcjonerowi.

Numizmaty, czyli inwestowanie z pasją

Wybierając numizmaty, miej świadomość, że inwestowanie w monety kolekcjonerskie wymaga dużej wiedzy, choć niezaprzeczalnie daje ogromną satysfakcję. Numizmaty pozwalają poznać i odkrywać historię i kulturę innych krajów, co samo w sobie jest zajęciem bardzo edukacyjnym i rozwijającym umysł. Tworzenie i uzupełnianie kolekcji z czasem może przerodzić się w prawdziwą pasję. Kolekcjoner musi stale pogłębiać swoja wiedzę, orientować się, jak na wartość numizmatu wpływają jego walory artystyczne, rok emisji i wielkość nakładu, a także, jaki jest popyt na poszczególne serie. Tworzenie kolekcji numizmatów może dać satysfakcję, nieporównywalną z żadną inną formą inwestowania i z pewnością jest to świetna zabawa. 

Ciekawostka

Chociaż obecnie zbieranie starych monet jest globalnym hobby, uprawianym przez masy ludzi, w czasach starożytnych było ono uważane za hobby arystokracji – kolekcjonowaniem monet zajmowali się wyłącznie królowie i królowe.

Obecnie monety można nabywać i sprzedawać w profesjonalnych skupach starych monet i banknotów, takich jak https://staragotowka.pl/.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena