Skąd się wzięło złoto na Ziemi? Czy wytworzyła je nasza planeta? Otóż nie. Dała je nam niegdyś umierająca gwiazda - Supernowa. W ostatnim tchnieniu wyrzuciła w przestrzeń obłoki materii, która stała się materiałem dla powstania Układu Słonecznego.

Data dodania: 2011-04-18

Wyświetleń: 1767

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

6 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zawierała ona wszystkie pierwiastki, w tym również ciężkie, do których należy złoto, wytworzone przez miliardy lat w wyniku procesów syntezy termojądrowej zachodzącej w gwieździe. Dziś możemy je znaleźć jedynie w niektórych miejscach naszego globu. Złoto od tysięcy lat posiadało olbrzymią wartość, a wraz z rozwojem cywilizacji, doceniono także jego użyteczność.

Już w starożytnym Egipcie zajmowano się pozyskiwaniem złota w niewielkich ilościach. Za czasów Imperium Rzymskiego wydobywano od 5 do 10 ton tego metalu. W średniowieczu wydobycie złota spadło do ok. 1 tony. Ponowne zwiększenie wydobycia zostało odnotowane dopiero od momentu rozpoczęcia w XV wieku eksploatacji złóż w Afryce. 

Najbardziej legendarny okres wydobycia złota w historii, to rok 1848 - data eskalacji gorączki złota w Kalifornii. Ponad 90% całości pozyskanego złota przypada właśnie na ten okres. W tym samym czasie rozpoczęto trwającą do dzisiaj eksploatację kopalń w Australii, RPA oraz Rosji. Największe zasoby złota i najbardziej liczące się na świecie kopalnie znajdują się właśnie w tych krajach. 

Złoto od tysiącleci jest traktowane jako wartościowy surowiec i ugruntowało swoją pozycję jako niezależna forma inwestycji.

Inaczej niż waluty, akcje czy papiery wartościowe, złoto w postaci fizycznej pozostaje trwałą, niemal niezniszczalną formą kapitału, akceptowaną o każdym czasie i miejscu.
Poza tym złoto jest jedyną uniwersalną walutą międzynarodową. Lokowanie oszczędności w ten metal to także sposób na zabezpieczenie kapitału przed wzrostem inflacji, bądź kryzysem gospodarczym. 

Duża ilość złota przy jego stosunkowo małej objętości, podzielność bez utraty wartości użytkowej i niezniszczalność, znacznie ułatwiają przechowywanie, transport i wymianę.

Ilość złota jest ściśle ograniczona poprzez naturę i aktualną zdolność wydobywczą. Większość powierzchniowych zasobów tego surowca jest już na wyczerpaniu, a rosnące koszty produkcji dodatkowo hamują proces wydobycia złota. 

Złoto fizyczne pod postacią sztabek i monet, jest idealną formą lokowania kapitału. Wyroby jubilerskie są szczególnie popularne w Chinach i Indiach. Oprócz tego złoto znajduje zastosowanie w medycynie (np. stomatologii) i w elektronice.

Najwięksi inwestorzy nie przestają prześcigać się w coraz to bardziej abstrakcyjnych prognozach odnośnie kursu złotego kruszcu. Peter Schiff prognozuje wzrost ceny złota do 5000 dolarów za uncję... 

Zdaniem Schiffa, Dow Jones (to jeden z najważniejszych indeksów akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Nowym Jorku) spadnie o 90 proc. z obecnego poziomu w odniesieniu do cen złota. W związku z tym, w ciągu najbliższych kilku lat, cena złotego kruszcu może dojść nawet do 5000 USD

Inwestor opiera swoje wyliczenia na założeniu gwałtownego osłabienia amerykańskiej waluty spowodowanego błędną polityką prezydenta Baracka Obamy. Zasady postępowania amerykańskiego rządu oparte są głównie na wpompowywaniu bilionów dolarów do gospodarki. Co być może przynosi krótkotrwałe efekty, jednak w dłuższej perspektywie czasu może mieć tragiczne skutki, a na światowych rynkach obniży wartość dolara.

Jest wiele metod prowadzenia inwestycji w złoto. Najprościej kupić złote sztabki lokacyjne lub monety bulionowe.

Lokowanie w złoto w formie fizycznej to tradycyjna inwestycja, gdyż możemy mieć je zawsze w zasięgu ręki i dowolnie nim dysponować. Należy dodać, że cena złotych monet może być znacznie wyższa, niż wartość kruszcu, z jakiego zostały wybite, a to za sprawą wartości numizmatycznej. Złoto można nabyć również w postaci biżuterii. W tym przypadku na cenę wyrobu ma wpływ robocizna, kamienie ozdobne, marża sprzedawcy, sezon. 

Stąd inwestowanie w biżuterię nie jest tak opłacalne, szczególnie w krótszej perspektywie czasowej. Sprzedaż złotej ozdoby jest możliwa zazwyczaj po cenie złomu.

Sprawdźmy ile zarobilibyście kupując 1 uncje złota w 2005 roku w różnych postaciach:

Rodzaj zakupionego metalu:

Cena w 2005r

Cena w 2010r

Sztabka złota 999.99/1000

424.25 USD

1385 USD

Złota Moneta 999.99/1000

897.12 USD

1385 USD

Biżuteria 960/1000 (najwyższa próba)

1200,99 USD

970USD

Podsumowując złoto jako inwestycja alternatywna to doskonała dywersyfikacja portfela. Negatywna korelacja z wieloma tradycyjnymi aktywami pozwala obniżyć ryzyko w zbudowanym portfelu inwestycyjnym, który dzięki „złotym składnikom” może stać się mniej wrażliwy na koniunkturę na rynku finansowym. 

Inwestycje w złoto mogą być realizowane bezpośrednio lub pośrednio. Inwestycjami bezpośrednimi może być zakup sztabek, monet czy biżuterii. Te tradycyjne formy inwestowania, praktykowane od zamierzchłych czasów, dają pewność posiadania wiecznego majątku. Popularną formą tego rodzaju inwestycji jest także kupowanie złotych monet okolicznościowych, określanych mianem bulionowych. Najczęściej upamiętniają one wybitne postaci lub ważne wydarzenia, lecz można znaleźć również i inne osobistości.

Licencja: Creative Commons
6 Ocena