Oprócz monet euro powszechnego obiegu emitowane są również monety okolicznośćiowe (ang. commemorative coins) i monety kolekcjonerskie (ang. collector coins).

Data dodania: 2010-11-07

Wyświetleń: 3493

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Monety okolicznościowe euro są przeznaczone do obiegu i posiadają status prawnego środka płatniczego w całej strefie euro. Emitowane są jedynie monety o nominale 2 euro wykonane z tych samych stopów i posiadające te same parametry techniczne, co monety powszechnego obiegu. Monety posiadają stronę wspólną (awers) taką samą jak monety powszechnego obiegu. Strona narodowa (rewers) posiada natomiast inny (pamiątkowy) wizerunek. Najczęściej monety takie emituje się w celu upamiętnienia rocznic historycznych lub bieżących wydarzeń o doniosłym znaczeniu. Każde państwo członkowskie może wyemitować jedynie jedną monetę pamiątkową w roku. W wyjątkowych przypadkach dopuszcza się drugą emisję, pod warunkiem że jest to emisja wspólna (wszystkie kraje strefy euro emitują monetę na dany temat) i służy upamiętnieniu wydarzenia o znaczeniu ogólnoeuropejskim. Strona narodowa monet wspólnych emisji przedstawia okolicznościowy motyw (ten sam dla wszystkich krajów), nazwę kraju-emitenta oraz nazwę wydarzenia w języku (językach) tego kraju. 1996r.
Komisja Europejska ogłosiła konkurs na projekty monet euro. Projekty mogli przesyłać artyści i projektanci ze wszystkich krajów Unii Europejskiej (oprócz Danii). Projekty mogły być przesyłane jedynie w trzech kategoriach (architektura, abstrakcja i postacie). Przez wstępny etap selekcji przebrnęło 36 projektów. W marcu 1997r. grupa ekspertów powołana przez Komisję Europejską wybrała 9 projektów. Do czerwca 1997r, odbyły się głosowania. Ostatecznie wybrano projekt Luc'a Luycx, który w zamian otrzymał 24 000 euro. Wszystkie kraje oprócz Austri i Irlandii umieszczają na swoich monetach znaki mennic.

Dotychczas odbyły się dwie wspólne emisje. Pierwszą w marcu 2007 r. z okazji 50. rocznicy podpisania traktatu rzymskiego, a drugą, w styczniu 2009 r. z okazji dziesięciolecia euro. Wizerunki i dane dotyczące monet okolicznościowych można zobaczyć w katalogu na stronie głównej.

Monety kolekcjonerskie euro nie są przeznaczone do obiegu i posiadają status prawnego środka płatniczego jedynie w państwie, które je wyemitowało. Aby zapewnić ich łatwe odróżnienie, muszą się różnić od monet powszechnego obiegu pod kilkoma względami – wartością nominalną oraz dwoma z następujących parametrów: kolorem, średnicą, wagą. Monety kolekcjonerskie euro wykonywane są ze złota, srebra lub stopów metali niekruszcowych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena