Uważasz się za eksperta od numizmatyki? A może chcesz po prostu dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy o monetach? Sprawdź, czy znasz monety "od tej drugiej strony" i czy nie mają dla Ciebie one żadnych tajemnic.

Data dodania: 2011-08-01

Wyświetleń: 4918

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy wiesz, że...

Trochę podstawowych informacji o monetach
- Pierwsze monety powstały ponad 2600 lat temu - dokładnie w VII w. p.n.e. na terenach dzisiejszej Turcji.
- Najstarsza polska moneta powstała między rokiem 970 a 992. W polu awersu nosi ona bardzo uproszczony, oddany za pomocą półkola zwieńczonego krzyżem, wizerunek świątyni (interpretowany dawniej jako mitra książęca), w rewersie krzyżyk.
- Monety bito (i wciąż bije się) w różnych kształtach - okrągłym, owalnym, ale również prostokątnym (w tym kwadratowym), a nawet jako wielokąty.
- Największa moneta pochodzi z siedemnastego wieku i waży 12 kg. Miała ponad 20cm średnicy.
- Najmniejsza moneta pochodzi z starożytnych Aten i miała zaledwie... 2 mm średnicy.
- Rosyjski bank centralny, na 150-lecie swojego istnienia, wydał monetę okolicznościową ze złota najwyższej próby, o wadze... 5kg. Wartość nominalna monety to 1700 dolarów, podczas gdy eksperci szacują, że rzeczywista wartość jest ok. 120 razy większa.

Trochę o wartości monet
- 31 maja 2008 roku na aukcji numizmatycznej w Warszawie padł rekord ceny za którą została sprzedana jedna z monet - moneta o nominale 10 zł z 1827 roku została sprzedana za rekordową kwotę 395 000 zł.
- Z kolei srebrny dolar z 1794 roku, jeden z pierwszych wybitych w Stanach Zjednoczonych, został sprzedany na aukcji w Bostonie za 1 200 000 dolarów.
- Spośród wszystkich monet okolicznościowych wydanych przez NBP po 1995 roku, najwięcej wśród złotych monet 200-złotowych można było zarobić na monecie "Szymanowski", który podrożał przez ostatnie trzy lata o 52% a w ciągu ostatniego roku o prawie 29%. Najgorszą inwestycją była moneta "1000-lecie Zjazdu w Gnieźnie" - każdy kto kupił ją w kwietniu 2008 i sprzedałby dzisiaj straciłby niemalże połowę.
- Monety kolekcjonerskie pojawiły się całkiem niedawno - przeważnie są one bite w niskich nakładach i sprzedawane w cenach nie mających przełożenia na ich wartość nominalną.

Pozostałe ciekawostki o monetach
- 19.37 sekund to oficjalny rekord czasu kręcenia się monety, aż do momentu całkowitego spoczynku. Dokonał tego Brytyjczyk, Scott Day w Londynie w czasie trwania programu rozrywkowego na kanale BBC.
- Prastary zwyczaj wkładania zmarłym do ust monety, miał na celu zagradzać drogę duszy chcącej powrócić do ciała.
- Znane są również przypadki wkładania do grobu zmarłemu monet, aby zapewnić mu dostatek w przyszłym życiu. Kościół zwalczał początkowo obyczaj wkładania monet do grobu, potem jednak został on zaadoptowany i wtopiony w wiarę chrześcijańską. W 1689 roku włożono do trumny zmarłemu papieżowi Innocentemu XI - 12 złotych i srebrnych monet będących odpowiednikiem 12 lat jego pontyfikatu.

Jeżeli przed przeczytaniem tego tekstu znana była Ci większość faktów, to gratulujemy rozległej, specjalistycznej wiedzy! Jeżeli zaś powyższe informacje dopiero zainteresowały Cię numizmatyką i pokazały monety w nieco innym świetle, zapraszamy do rozpoczęcia przygody kolekcjonerskiej przez liczne serwisy ogłoszeniowe z monetami lub portale aukcyjne. Kto wie, może będzie to hobby na całe życie...?

Licencja: Creative Commons
4 Ocena