Numizmatyka znów stała się w Polsce popularna. Zainteresowanie wzbudzają kompletowane przez lata kolekcje, a nowi miłośnicy tej interesującej dziedziny tworzą od podstaw własne. Początkujący kolekcjonerzy nie zawsze wiedzą, jakie egzemplarze wybierać do swojego zbioru. Dlatego dziś prezentujemy kilka wskazówek.

Data dodania: 2019-12-27

Wyświetleń: 722

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Na co zwrócić uwagę, wybierając monetę do swojej kolekcji?

Certyfikat autentyczności

Przede wszystkim, bardzo ważne jest kupowanie monet ze sprawdzonego źródła. Choć sporadycznie, wciąż można trafić bowiem na oszustów, a przynajmniej przepłacić, nie będąc świadomym, jaka jest rzeczywista wartość historyczna danego numizmatu. Dlatego przynajmniej na początku pielęgnowania swojej pasji najlepiej korzystać z oferty sprawdzonych instytucji. W Polsce należy do nich m.in. Skarbnica Narodowa, która przygotowuje własne serie, ale jest także oficjalnym dystrybutorem najnowszych egzemplarzy z całego świata oraz monet historycznych. Każdy numizmat posiada certyfikat autentyczności, na który należy zwracać uwagę niezależnie od źródła zakupu.

Limitacja

O wartości kolekcjonerskiej współczesnych monet i medali w dużej mierze decyduje liczba egzemplarzy dostępnych na całym świecie. Każdy, kto pragnie wzbogacać swoją kolekcję o unikalne okazy, powinien zwracać uwagę na limitację. Wejście w posiadanie jednego z np. tysiąca istniejących egzemplarzy stanowi już pewien powód do dumy dla początkującego kolekcjonera.

Jakość wykonania

O ile stosunkowo łatwo stwierdzić, które monety historyczne prezentują wysoką wartość kolekcjonerską, o tyle w przypadku współczesnych serii nie jest to takie oczywiste. Po czym poznać, że moneta lub medal ma wysoką jakość? W dużej mierze decyduje o tym sposób wykonania. Obecnie o najwyższej jakości świadczy wykonanie techniką stempla lustrzanego, która jest uważana za bardzo precyzyjną.

Kruszec

Każdy pasjonat tworzy swoją kolekcję nieco inaczej. Dla wielu spośród nich duże znaczenie i prestiż ma kruszec, z którego powstała moneta. Kierując się takim kryterium, warto zwracać uwagę na próbę złota lub srebra. W ofercie wspomnianej już Skarbnicy Narodowej kolekcjonerzy wartościowych złotych monet z łatwością znajdą coś dla siebie: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety.

Wartość historyczna

Inni miłośnicy numizmatyki koncentrują się na historycznych egzemplarzach. Dla nich ważnym kryterium wyboru będzie więc historia danego numizmatu, który w pewnym sensie stanowi świadectwo swojej epoki. Ciekawe wyzwaniem, nie tylko dla początkującego kolekcjonera, może być skompletowanie pełnego zbioru monet używanych w konkretnym miejscu i w konkretnych czasach, na przykład w II Rzeczypospolitej.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena