Małże wchodzą w skład „owoców morza” bardzo popularnych w kuchniach krajów śródziemnomorskich. Przyrządza się je na wiele różnych sposobów. Są smaczne i  bogate w proteiny. 

Data dodania: 2011-10-24

Wyświetleń: 1921

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Każda szanująca się restauracja włączyła je do swojego menu. Nawet w polskich sklepach możemy kupić świeże małże, by potem zaskoczyć gości niezwykłą potrawą. Zanim jednak zabierzemy się do przygotowania smakowitego dania trzeba dowiedzieć się jak należy je oczyścić.

Akcesoria potrzebne do czyszczenia

Przed przystąpieniem do przygotowywania potrawy wiele osób może poczuć zakłopotanie. Warto więc uzyskać potrzebne informacje zanim zabierzemy się dzieła. W tym celu należy przygotować: lateksowe rękawiczki, druciak, nóż o gładkim ostrzu, miskę, pojemnik.

Selekcja małż

Pierwszą czynnością jest staranne umycie rąk i nałożenie jednorazowych rękawiczek. Jest to ważne w celu uniknięcia bezpośredniego kontaktu z małżami. Następnie dokonujemy selekcji małż nadających się do czyszczenia. Zwracamy uwagę na wygląd zewnętrzny i muszle. Należy  wybrać tylko te posiadające zamknięte skorupki. Skorupki otwarte oznaczają bowiem, że owoc w środku jest prawdopodobnie martwym W celu upewnienia się można stuknąć w muszlę i sprawdzić, czy następuje reakcja.  Jeśli nie mamy pewności, najlepiej jest wybrać małże w zamkniętych muszlach i umieścić pod strumieniem zimnej wody.

Dokładne czyszczenie

Po wstępnym, dokładnym opłukaniu przychodzi kolej na wizualną ocenę. Następnie dobrze przyjrzeć się każdej z osobna i usunąć ewentualne nici i bisiory wystające z jednej strony małży. Następnie należy powtórzyć proces mycia pod bieżącą wodą i umieścić je w zlewie lub misce. Wyjąć każdą z osobna i druciakiem oczyścić od ewentualnych wodorostów, które tak chętnie dostają się do wnętrza muszli. Zauważone białe osady należy energicznie usunąć używając noża o gładkim ostrzu. Kiedy wszystkie będą miały powierzchnię gładką,  należy jeszcze raz dobrze wypłukać. Następnie zanurzyć wszystkie na 15 minut w pojemniku z osoloną wodą. Pomoże to usunąć resztki nieczystości.

Pomyślny finał

Tak kończy się długi i wyczerpujący proces czyszczenia małż. Najlepiej jest zacząć je przygotowywać szybko, bez odkładania na później. Jeśli jest to z jakichś przyczyn niemożliwe, to trzeba przechowywać je w lodówce, zanurzone w misce z wodą (na średniej półce) przez maksymalnie 6 godzin. W międzyczasie warto poszukać przepisów na dania z małż. A potem pozostanie tylko popisać się zdolnościami kulinarnymi i -być może- uzyskać aplauz zgromadzonych gości. Przestrzegając tych wskazówek zawsze będziesz wiedział jak oczyścić małże.

Licencja: Creative Commons