Rodzina będzie zachwycona. Robiąc ciasto francuskie zachwycisz całą rodzinę. Ciasto francuskie jest bardzo smaczne i proste w przygotowaniu. Życzę smacznego.

Data dodania: 2011-02-03

Wyświetleń: 2900

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przyrządzić ciasto maślane: mąkę przesiać na stolnicę, włożyć masło, posiekać na jednolitą masę.

Przyrządzić ciasto podstawowe: z mąki, wody, octu, 1/2 jajka zagnieść ciasto jak na pierogi. Starannie wyrobić, wywałkować, nadając kształt koła, środek ciasta zostawić nieco grubszy, na nim ułożyć ciasto maślane, ukształtowane w prostokąt. Złożyć ciasto w kopertę, wałkować przyciskając lekko (aby ciasto nie popękało). Nadać formę prostokąta, złożyć na 3 części, wynieść owinięte w serwetkę na lód lub do zimnego miejsca. Powtórzyć wałkowanie 3 razy co 15-20 minut nie licząc pierwszego składania. Ostatni raz wywałkować ciasto na grubość 1 cm, wyłożyć na blachę, wstawić do bardzo gorącego piekarnika (temperatura powinna wynosić 300 st. C  ). Piec około 15 minut. Gdy ciasto lekko się zrumieni na kolor jasnozłoty, wyjąć i ostudzić.

Przyrządzić krem; żółtka, jajko, utłuczoną wanilię utrzeć z cukrem na pulchną masę. Zagotować 1/4 litra mleka. Resztę zimnego mleka (1/4 l) wymieszać z mąką ziemniaczaną, wlać do gotującego się mleka, zagotować gorącą masę, ciągle mieszając połączyć z utartymi jajami. Ogrzewać na gorącej płycie lub zagęścić na parze stale mieszając, a następnie w dalszym ciągu mieszając ostudzić w zimnej wodzie. Upieczone ciasto podzielić w poprzek długości na 2 równe części. Na jedną część nałożyć równo gęsty krem, przykryć drugą połową. Ostrym, cienkim nożem wyrównać brzegi. Górną warstwę ciasta pokrajać dużymi nożyczkami w kwadraty. Po śladach tych przecinać do podstawy ostrym, cienkim, długim nożem. Z wierzchu oprószyć cukrem - pudrem z wanilią. Ciasto francuskie można przekładać masą kawową, masą owocową itp.

PRODUKTY:

ciasto maślane: 30 dkg masła lub margaryny, 10 dkg mąki.

ciasto podstawowe (kluskowe) : 20 dkg mąki, 1/2 jaja, woda, 1/2 łyżki octu (6%)

krem : 1/2 litra mleka, 4 żółtka, 1 jajo, 8-10 dkg cukru, 1/2 laski wanilii, 3 dkg mąki ziemniaczanej, 3 dkg cukru-pudru do posypania. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena