Praca w obiektach przemysłowych to ciężki kawałek chleba. Dodatkowo, pracodawcy często wymagają zbyt wiele od swoich podwładych i nie zwracają uwagi na przepisy BHP. Dosyć częstą sytuacją jest, kiedy pracownik ciągnie zbyt ciężki wózek paletowy, przez co naraża swoje zdrowie. 

Data dodania: 2011-10-10

Wyświetleń: 4292

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dobrze zorganizowany, pod względem logistycznym, magazyn potrzebuje kilku kluczowych elementów. Po pierwsze – ludzie, po drugie – urządzenia transportujące. Bez tych dwóch elementów, praca w obiekcie przemysłowym byłaby sparaliżowana. Niestety, często pracownicy są wykorzystywanie niezgodnie z przepisami BHP, przez narażeni są na urazy i kontuzje.

Przykładem takiej sytuacji jest przewóz towarów wewnątrz magazynów czy hal produkcyjnych. Do tego celu, powinno się wykorzystywać wózek widłowy, czyli popularną sztaplarkę. Tak powinno być przynajmniej przy większych i cięższych paletach z towarem. Niestety, powszechną praktyką jest wykorzystywanie pracownika w tym celu. Wózki paletowe ciągnięte przez pracownika, a w zasadzie ich ładunek, zwykle przekracza dozwolone normy. Powoduje to znaczne przesilenie kręgosłupa. To w krótkim czasie doprowadzi do bolesności w krzyżu, przez dość szybko wylądujemy u lekarza.

Dlatego, kiedy zatrudniamy się w miejscu pracy, gdzie widzimy takie praktyki, lepiej od razu zrezygnować.

Oczywiście taka sytuacja nie ma miejsca w każdym magazynie. Osobiście miałem przyjemność pracować w takim miejscu, gdzie wózki paletowe służyły jedynie do przewozu drobnego i lekkiego towaru. Mam nadzieję, że takie praktyki staną się normą. Pracodawcy powoli zaczynają dostrzegać, że zdrowy pracownik to pracownik wydajny i lojalny. Nie będzie szukał sposobów uciekania od pracy (lewe zwolnienia lekarskie, urlopy na żądanie), jeżeli będzie czuł się bezpieczny i szanowany. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena