O ważnej roli uśmiechu w naszym życiu znajdziemy wiele informacji. Czy istnieje jednak taki obszar naszego funkcjonowania, gdzie uśmiech może utrudniać osiąganie sukcesu?

Data dodania: 2011-08-29

Wyświetleń: 1459

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rola uśmiechu w naszym codziennym funkcjonowaniu jest doskonale znana. Nikt już nie wątpi, że jest on istotnym elementem naszego wizerunku. Pisano o tym w wielu podręcznikach i poradnikach. Psychologowie prowadzili badania i tworzyli coraz to nowe teorie uśmiechu. Zauważono, że uśmiech jest istotnym narzędziem w nawiązywaniu nowych znajomości. Stanowi również świetny początek we flircie. O ważnej roli uśmiechu w naszym życiu znajdziemy wiele informacji. Czy istnieje jednak taki obszar naszego funkcjonowania, gdzie uśmiech może utrudniać osiąganie sukcesu? Odpowiedź brzmi tak.

Choć w przeważającej części uśmiech pomaga w kreowaniu wizerunku, to istnieją też takie obszary, gdzie zbyt częste posługiwanie się nim może nam zaszkodzić. Taką dziedziną jest praca. W dużej mierze wiąże się to z naszą kulturą.

Zróbmy eksperyment. Znajdź w domu, pracy czy księgarni kilka polskich i amerykańskich czasopism. Porównaj ze sobą jak często publikowane zdjęcia w tych gazetach przedstawiają osoby uśmiechnięte i nieuśmiechnięte. Prawdopodobnie dojdziesz do podobnych wniosków co dr Piotr Szarota, adiunkt Instytutu Psychologii PAN.

Zauważono, że rola uśmiechu jest różna w zależności od kultury w jakiej się znajdujemy. Dla realiów polskich mamy ciekawe zróżnicowanie. Okazuje się, że w prasie popularnej oraz magazynach popularnonaukowych ilustrowane są głównie zdjęcia osób nieuśmiechniętych, a często nawet bardzo poważnych. Jest to cecha charakterystyczna dla Polski, ponieważ w prasie amerykańskiej króluje uśmiech. Wywnioskowano na tej podstawie, że w Polsce takie cechy sprawnościowe jak kompetencja i inteligencja łączą się raczej z surowym i poważnym wizerunkiem. Informacje płynące z tych spostrzeżeń są niezwykle cenne, ponieważ można je wykorzystać do budowania wizerunku osoby stanowczej i profesjonalnej, co może podnieść Twoją pozycję w pracy.

Wniosek płynący z tych rozważań jest bardzo prosty. Uśmiech poprawia samopoczucie i pozwala nawiązywać nowe znajomości, ale jego kontrola również może być cenną umiejętnością. Co więc należy zrobić, by poprawić swój wizerunek? To proste. Chcąc pozyskać klientów, podpisać ważne kontrakty – ograniczaj uśmiech, a osoby z Twojego otoczenia zawodowego będą postrzegały Cię jako bardziej kompetentnego i profesjonalnego pracownika.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena