Polacy coraz chętniej piją whisky. Potwierdzają to liczne badania marketingowe rynku alkoholowego. Według nich roczny zysk ze sprzedażny whisky wynosi w naszym kraju obecnie ponad 357 milionów złotych.

Data dodania: 2011-08-26

Wyświetleń: 1737

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

To, co świadczy o jakości i wysokiej klasie tego alkoholu to czas jej leżakowania, substancje smakowe, sposób produkcji, wykorzystane składniki. Na sam odbiór smakowych właściwości tego alkoholu wpływają również takie czynniki, jak sam sposób picia whisky, właściwa temperatura podania, a nawet odpowiednie szkło z którego smakujemy.

Jak w każdą dziedzinę, także i tu wkradły się pewne mity, w które nie wszyscy wiedzą czy wierzyć czy nie. Czas na ich obalenie.

Whisky pijemy z lodem. Pijemy, a jakże, ale nie dajmy sobie wmówić, że to jest najwłaściwszy sposób jej serwowania. Lód powoduje paraliżowanie części naszych kubków smakowych, co wpływa niekorzystnie na odbiór smaku. Whisky on the rock nie pozwala na cieszenie się pełnym aromatem trunku i odkrywanie jej pełnego bukietu. Koneserzy smaku whisky wiedzą, iż najlepiej podawać ją z niewielka ilością wody źródlanej, która spowodować ma lekkie obniżenie stężenie alkoholu.

Każdy rodzaj whisky pijemy w ten sam sposób. Mit. Nie ma tu bowiem ścisłej reguły. Alkohol pijemy dla własnej przyjemności, więc w takiej formie, jaka nam najbardziej odpowiada. Jeżeli preferujemy whisky z colą nikt nie może nam zarzucić, że tak whisky pić „nie wolno”.

Jeżeli jednak degustujemy, należy wiedzieć, że w zależności od gatunku, różna powinna być temperatura podania. Dla przykładu Johnnie Walkera Gold Lebel najlepiej pić po długim mrożeniu, a tajwański Kavalan w temperaturze pokojowej.

Dobra whisky to droga whisky. O wartości tego rodzaju alkoholu decyduje przede wszystkim czas jej leżakowania przed momentem butelkowania. To ważne, ponieważ są i tacy, którzy myślą, że wartość whisky wzrasta, gdy kilka lat będziemy trzymać ją w piwnicy. Wartość pieniężna po kilkudziesięciu latach możliwe że wzrośnie, jednak z pewnością nie smakowa, która pozostanie niezmieniona.

Mężczyźni piją whisky. Prawdą jest, że najczęściej smakoszami mocnych alkoholi są panowie. Nie jest to jednak regułą. Także kobiety potrafią docenić bogaty smak whisky. Pijąc je zarówno w czystej postaci, jak i z lodem, colą, czy nawet jako bazę złożonych koktajli.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena