Dla prawdziwych znawców wina nie tylko kosztowanie trunku, ale także jego serwowanie jest niemalże ceremonią. Podający wino musi przestrzegać kilku zasad, by uniknąć towarzyskiego faux pas.

Data dodania: 2011-08-26

Wyświetleń: 1501

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na początku należy nadmienić, że ważne jest nie tylko podanie wina, lecz także jego wcześniejsze przechowywanie. Butelki z napojem Dionizosa powinny znajdować się w chłodnym i pozbawionym słońca pomieszczeniu oraz być ułożone w pozycji horyzontalnej. Kluczowa dla wydobycia odpowiednich walorów wina jest temperatura. Najogólniejsza zasada mówi, iż wina czerwone należy podawać w temperaturze pokojowej, natomiast białe lekko schłodzone. Najchłodniejszy powinien być szampan – 6-7° C, następnie wino różowe mające 11° C, białe wino to już 12° C, czerwone natomiast to 16-17° C. Mała wskazówka dla osób chłodzących wina w lodówce – temperatura spada co 10 minut o mniej więcej 2° C.

Ważna jest nie tylko temperatura, lecz także kolejność serwowania trunku. Przyjmuje się, że czerwone wino należy podać przed białym, młode przed starszym, wytrawne przed słodkim oraz lekkie przed ciężkim. Nie wolno jednak ślepo kierować się tą zasadą, bowiem wino powinno być przede wszystkim odpowiednio dobrane do potrawy. Doskonale sprawdzają się połączenia ryby z białym winem, białego mięsa z różowym trunkiem, czerwonego mięsa, dziczyzny i ostrych potraw z czerwonym winem.

Zanim jednak ucztujący będą mogli skosztować napoju, trzeba otworzyć butelkę. Najlepiej nadaje się do tego zwykły korkociąg barmański (inna nazwa: kelnerski). Śrubę należy wkręcić w korek, tak by ją całkowicie schować. Następnie trzeba oprzeć metalową podpórkę o górę szyki i wyciągnąć korek do góry, wykręcając go na końcu. Trzeba wytrzeć szyjkę z zewnątrz i wewnątrz oraz sprawdzić czy korek nie ma zacieków i nie jest zapleśniały.

Przed rozlaniem trunku do kieliszków, gospodarz lub zamawiający muszą go skosztować. Wino należy nalewać powoli, nie zasłaniając butelki i trzymając ją zwróconą etykietką do osoby zamawiającej. By nie uronić żadnej kropli po nalaniu należy lekko przekręcić butelkę. Białe wino powinno wypełnić jedynie połowę kieliszka, czerwone natomiast zaledwie 1/3. Rozlewanie należy rozpocząć od osoby znajdującej się po prawej stronie degustującego, któremu alkohol należy nalać jako ostatniemu spośród wszystkich gości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena