Mnóstwo osób po powrocie z krajów bliskowschodnich pozostaje pod wrażeniem rytuału palenia fajki wodnej. Niektórzy przywożą z podróży ozdobny dzban z zamiarem udekorowania mieszkania, niektórzy natomiast postanawiają rozpocząć przygodę z poznawaniem smaku palonej nargili. 

Data dodania: 2011-08-16

Wyświetleń: 1440

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeśli podczas pobytu w Turcji czy Egipcie nie zaopatrzyli się w sprzęt, będą zmuszeni rozpocząć poszukiwania na miejscu. Fajki do palenia w Polsce można kupić w cenie około 100 złotych, a dostępność niezbędnych akcesoriów nie stanowi żadnego problemu.

Osobom początkującym radzi się kupić pierwszy model po konsultacji z kimś, kto posiada jakąś orientację w tym temacie. Z tego powodu sugerowanym miejscem zakupu są sklepy specjalistyczne lub herbaciarnie. Sklepy specjalistyczne oprócz nargili mają w asortymencie różne narzędzia do palenia, takie jak tabaka czy tradycyjne fajki i dziesiątki odmian tytoniu. Można tam liczyć na wymianę uwag ze sprzedawcą, chociażby na temat materiału wykonania węża, czy tworzywa, z którego zrobiono dzban. Jak się okazuje, niska cena często oznacza wykonanie rożnych elementów fajki z poślednich materiałów, co może odbić się niekorzystnie na jakości produkowanego przez dzban dymu.

Dobrze poinformowany sprzedawca z pewnością wymieni korzyści płynące z zakupu mniejszej fajki wodnej. Zwyczajowym miejscem ich pochodzenia są Indie. Do atutów zalicza się mobilność i łatwość w przenoszeniu. Do tego dochodzą też często bardzo okazyjne ceny. Nie brak jednak dobrych argumentów za zakupem dużej fajki. Najbardziej przemawia do wyobraźni kupującego fakt, ze duży dzban jest w stanie wyprodukować więcej dymu, a wysokość fajki, jak i długość węża, dodatnio wpływa na jego walory smakowe. Znacznie wzrasta częstotliwość aktów palenia w gronie uczestników spotkania, jeśli dysponuje się okazałym dzbanem wykonanym na modłę egipską. Zmniejsza się tez ryzyko przypalenia się tytoniu, gdyż cybuch jest większy i łatwiej jest regulować temperaturę. Egipcjanie nie wyobrażają sobie innych modeli, stad słyną z produkcji wielkich, niezwykle misternie zdobionych okazów, często o dość osobliwych kształtach, wedle gustu klienta. Warto też wspomnieć o minusach zakupu dużej fajki - wysokiej cenie i kłopotliwości przenoszenia jej z racji gabarytów. Sprzedawca może zaoferować specjalną torbę do transportu. Nie powinien zapomnieć o zaproponowaniu klientowi szczypiec do konserwacji fajki.

Zdecydowanie więcej argumentów przemawia na rzecz zakupu dużej fajki egipskiej. Właśnie o takim modelu najchętniej dyskutują zagorzali miłośnicy palenia nargili, jakich w naszym kraju już nie brakuje.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena