Ubezpieczenia komunikacyjne w Polsce najprościej jest podzielić na dwa typy – polisy obowiązkowe i nieobowiązkowe. Każdy właściciel pojazdu, który uczestniczy w ruchu jest zobowiązany do nabycia pewnych ubezpieczeń, inne kupuje wg uznania.

Data dodania: 2011-07-12

Wyświetleń: 2580

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ubezpieczenia_komunikacyjneUbezpieczenia komunikacyjne obowiązkowe

W Polsce każdy zarejestrowany samochód musi powiadać ważne ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Taka polisa chroni kierującego pojazdem przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim – odszkodowanie pokrzywdzonemu wypłaca ubezpieczyciel. Ubezpieczenie OC obejmuje szkody wyrządzone osobom (zdrowie, życie, sprawność) oraz szkody mienia powstałe np. w sytuacji stłuczki, gdy auto poszkodowanego ucierpiało. W takiej sytuacji TU sprawcy wypłaca poszkodowanemu odszkodowanie.

Ubezpieczenia komunikacyjne nieobowiązkowe

Poza OC kierowcy w Polsce nie muszą wykupywać innych polis – pozostałe ubezpieczenia komunikacyjne są nieobowiązkowe, czyli ich nabycie jest zupełnie dobrowolne. Warto jednak poznać pokrótce kilka z nich, gdyż są one oferowane nie bez kozery – to dodatkowa ochrona kierowcy, pasażerów i pojazdów, dzięki której mogą oni czuć się bezpieczniej w niemal każdej drogowej sytuacji. Kolejno omówionymi krótko polisami będą: AC (autocasco), Assistance oraz NNW.

Ubezpieczenie AC (autocasco) chroni pojazd w razie jego uszkodzenia lub kradzieży. Oznacza to, że w sytuacji, w której ginie ubezpieczony samochód lub zostaje on uszkodzony np. po kolizji ze zwierzęciem lub w trakcie aktu wandalizmu, TU jest zobowiązane wypłacić poszkodowanemu stosowne odszkodowanie. To przydatna polisa, gdyż codziennie słyszy się o kradzieżach aut, ich uszkodzeniach i kolizjach, auta również płoną, są uszkadzane przez odłamane konary itd. Wiele sytuacji zagraża pojazdom a auto nieubezpieczone nie podlega ochronie, więc poszkodowany nie może liczyć na odszkodowanie, gdy zostanie mu ono skradzione, ograbione lub zdewastowane przez ludzi albo siły natury.

Ubezpieczenie Assistance zapewnia ochronę naszej kieszeni w sytuacji, w której wymagamy nagłej pomocy drogowej – odholowania, przewiezienia z miejsca zdarzenia do miejsca docelowego podróży itd. Niektóre polisy gwarantują też zakwaterowanie w pobliskim hotelu, zwrot kosztów taksówki czy podstawienie auta zastępczego.

Ubezpieczenie NNW chroni zwykle kierowcę i pasażerów przez następstwami nieszczęśliwych wypadków podczas jazdy, wsiadania i wysiadania z auta oraz krótkich postojów w podróży. Często zdarza się, że w wyniku stłuczki czy wypadku doznajemy uszczerbku na zdrowiu a dzięki odszkodowaniu możemy czujemy, że nasze krzywdy zostały przynajmniej w taki sposób wynagrodzone. Poza tym odszkodowanie często przydaje się podczas leczenia lub niezbędnych zabiegów czy nawet operacji plastycznych.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena