1. Ubezpieczenie mieszkania nie musi być drogie
Na rynku jest wielu ubezpieczycieli, którzy oferują ubezpieczenie mieszkania – przy tak dużej konkurencji, można znaleźć kompleksową i niedrogą polisę. Ważne jest, aby dokonać szerokiego porównania ofert i nie sugerować się opiniami znajomych – dlaczego? W tym przypadku oceny innych niewiele nam dadzą, ponieważ każde mieszkanie jest inne i choć kolega płaci za swoje 200 zł rocznie, to my możemy otrzymać warunki tego samego TU, w których będziemy płacić znacznie więcej. Wysokość składki jest bowiem zależna nie tylko od wybranych opcji ochrony, ale też od lokalizacji mieszkania, jakości konstrukcji, piętra, zabezpieczeń w mieszkaniu itp.
Wiemy już więc, by kierować się własnym rozsądkiem a nie opiniami innych. Jak jednak zebrać wiele danych bez biegania po firmach ubezpieczeniowych? Aby wyszukać wiele aktualnych ofert dla ubezpieczenia mieszkania, skorzystaj z kalkulatorów online – to wygodne, łatwe w użyciu i dość dokładne narzędzie, które po wpisaniu danych o mieszkaniu (np. ilość pięter, opcje ochrony dodatkowej, ilość zabezpieczeń itp.) wyliczy nam, jakie oferty pasują do naszych potrzeb oraz jakie są ich ceny u poszczególnych ubezpieczycieli. To bardzo komfortowe, gdyż od razu otrzymujemy wybrane oferty i możemy skontaktować się a np. tylko 3 agentami a nie z 15.
2. Ubezpieczenie mieszkania nie musi być sztywne
Dziś mało kto nabywa już „sztywne” polisy – firmy zwykle oferują je w elastycznym zakresie opcji. Co to znaczy? Zazwyczaj to, że jest stała, standardowa pula opcji objętych ochroną np. ubezpieczenie od pożaru, włamania z kradzieżą. Do stałej puli możesz z puli „luźnych” opcji wybrać te, które są Ci potrzebne np. wybicie okien lub akty wandalizmu. Nie każdy wymaga takich opcji w standardzie, więc są wymieniane jako opcje dodatkowe, które niejako dokładasz do polisy. Z tej racji lepiej jest wybierać ubezpieczenie mieszkania elastyczne, niż sztywne – lepiej wybrać o jedną opcję za dużo, niż za mało.
3. Ubezpieczenie mieszkania nie musi być wąskie
Czy w polisie mieszkaniowej można zawrzeć ubezpieczenie torebki na wypadek jej skradzenia na ulicy? Tak! Niektóre TU oferują taką opcję – wszak w torebce czy plecaku nosimy najczęściej klucze do mieszkania. W takim wypadku, o ile złoczyńca nie zostanie natychmiast schwytany, musimy prędko wymienić zamki w drzwiach, co jest kosztowne. Za nagłą interwencję zapłacimy nawet kilkaset złotych, co jest znaczącym wydatkiem w budżecie – od tego ochroni nas polisa, z której otrzymamy stosowne odszkodowanie za kradzież torebki czy plecaka. Zadbaj też, by w polisie była opcja OC w życiu prywatnym – gdy zalejesz sąsiada, Twój pies pogryzie mu wycieraczkę lub Twoje dziecko wybije okno, zapłaci TU, nie Ty.
Reasumując – zawsze warto nabyć ubezpieczenie mieszkania po dokładnym poznaniu ofert. Należy zadbać o wybór potrzebnych opcji i OC w życiu prywatnym. Abyśmy nie przepłacili, warto skorzystać z kalkulatorów online oraz spotkania z doradcą ubezpieczeniowym.