Poczucie Własnej Wartości jest pojęciem, które bardzo często jest źle rozumiane. Obecne społeczeństwo uważa, że jeśli ktoś ma mnóstwo pieniędzy, ciało atlety lub ma wysoki status społeczny to naturalnie posiada wysokie poczucie własnej wartości. Nic bardziej mylnego. 

Data dodania: 2011-06-26

Wyświetleń: 2096

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Prawdą jest, że zarówno zamożni ludzie jak i ci, którzy żyją w ubóstwie mogą cierpieć na zaniżoną samoocenę. Tak więc bogaty przedsiębiorca może nie doceniać samego siebie a bezdomny alkoholik może mieć wysokie poczucie własnej wartości! Oto dlaczego:

Poczucie własnej wartości jest mierzona poprzez ilość sukcesu proporcjonalnie do oczekiwań, jakie ma dana osoba. Naturalnie, jeśli twoje oczekiwania są zbyt wysokie to zaczniesz cierpieć na niskie poczucie własnej wartości bez względu na inne okoliczności. Prawdą jest, że w naszym społeczeństwie oczekiwania są bardzo wysokie, zwłaszcza, jeśli chodzi o kwestie materialne i tutaj rodzą się problemy…

 

Przedstawiam 5 prostych sposobów na zbudowanie zdrowego poczucia własnej wartości.

Obniż swoje oczekiwania –

Jeśli wciąż zadręczasz się tym, że nie osiągasz takich sukcesów, jakich byś sobie życzył daj sobie na wstrzymanie. Osiągnięcie sukcesu wymaga czasu i przychodzi wolniej niż wiele poradników o niezależności finansowej opisuje. Jeśli wieczorem kładziesz się do łóżka zły na siebie  z powodu braku bogactwa i sławy to sam sprawiasz sobie piekło na ziemi. Naucz się wyznaczania celów, dzięki którym poczujesz ekscytacje i które są osiągalne w wyznaczonych ramach czasowych. Odrzuć niezdrowe napięcie i nierealne oczekiwania.

Zaplanuj coś na każdy dzień i zrób to -

To nie musi być wcale wielka rzecz. Właściwie lepiej jest wykonywać większą ilość prostych zadań dzięki, którym zyskasz poczucie kontroli i odpowiedzialności za swoje życie. Jeśli kończysz kolejne zaplanowane na dzień zadanie to powstaje także uczucie satysfakcji i spełnienia, które buduje poczucie własnej wartości.

Zrób coś tylko dla siebie

Jest to coś, o czym często zapominamy w codziennej gonitwie, jednak jest to ważne dla zbudowania zdrowego obrazu samego siebie. Wyznacz sobie odrobinę czasu podczas każdego dnia by zrobić coś tylko i wyłącznie dla siebie. Coś, co przypomni ci, że zasługujesz na to, by czuć się dobrze. Możesz dla przykładu wybrać się na spacer po parku, zatrzymać się w ulubionej restauracji i wypić filiżankę kawy lub po prostu wziąć przyjemny, długi, gorący prysznic. To powinno być coś tylko dla ciebie – coś, co przypomni ci o autentycznym uczuciu zadowolenia.

Brak widomości jest dobrą wiadomością -

Chcesz podnieść swój nastrój, poziom energii i poczucie własnej wartości na wyższy poziom? Wyłącz te cholerne wiadomości. Spokojnie, jeśli wydarzy się coś naprawdę ważnego to dowiesz się o tym mimo wszystko, prawda? Ludzie będą gadać wkoło, chodzić z transparentami a świat oszaleje – nie przegapisz tego! Więc, po co ci wiadomości? Dlaczego miałbyś codziennie karmić się całym złem, jakie wydarzyło się na świecie (dobre wydarzenia słabo się sprzedają). Oglądanie śmierci, zniszczenia, opowieści rozpaczy i nikomu niepotrzebnych opinii o politykach jest większą sensacją, ale robi z twojej głowy śmietnik. Burzy to zdrowy pogląd na świat a także niszczy poczucie własnej wartości. Zrób mały test. Nie oglądaj wiadomości, informacji itp. przez najbliższy miesiąc i zobacz jak zmieni się twój pogląd na świat.

Powiedz NIE dla obwiniania

To może okazać się najtrudniejszym wyzwaniem z całej listy, ponieważ często dotyczy osób, które kochasz. Następnym razem, gdy ktoś będzie starał się wymusić na tobie wykonanie jakiejś czynności poprzez wywołanie poczucia winy po prostu powiedz: „Nie. Nie mogę tego zrobić dzisiaj”. Jeśli zapyta: „dlaczego?” odpowiedz szczerze: „Jeśli to zrobię to tylko dlatego, że wymuszasz na mnie poczucie winy a jest to uczucie, którego staram się pozbyć z mojego życia”.

Bądź ostrożny z tym punktem zwłaszcza, jeśli również wymuszasz na innych działanie poprzez obwinianie. Poczucie winy jest zabójcą poczucia własnej wartości, więc pozbądź się go z życia na dobre.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena