W Stanach Zjednoczonych istnieje kilka tradycji weselnych, które są zupełnie wyjątkowe  i nie występują nigdzie indziej na Świecie. Praktycznie wszystkie tradycje i zwyczaje weselne w USA albo zostały zaczerpnięte bezpośrednio z wielu innych krajów i kultur, albo wyewoluowały z tradycji innych narodów.

Data dodania: 2011-07-24

Wyświetleń: 5985

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jest to zrozumiałe, ponieważ Stany Zjednoczone były pierwotnie zamieszkane przez imigrantów z wielu krajów, głównie Europy. Imigranci owi przynieśli ze sobą własne tradycje weselne, a te tradycje wymieszały się w  amerykańskim „tyglu kulturowym” i powoli ewoluowały, aby w końcu stać się tradycyjnymi "amerykańskimi" ceremoniami.

Tak naprawdę,  wielu ludzi nadal zachowuje swoje etniczne zwyczaje weselne stanowiące integralną część „amerykańskiego pakietu” ceremonii. Charakterystyczne dla  Stanów Zjednoczonych jest  zgodne egzystowanie bardzo wielu różnych tradycji i obrzędów.

Jest kilka rzeczy, które są wspólne dla wszystkich ślubów w USA. Przede wszystkim, ceremonie ślubne w USA mogą mieć charakter  świecki lub religijny. Większość narzeczonych woli duże i dość skomplikowane ceremonie, jeśli jest to ich pierwszy ślub. Małżeństwa nie są "ustawiane". Typowy ślub u USA odbywa się między dwojgiem ludzi, którzy szukali partnera i znaleźli kogoś, komu wierzą i mogą z nim dzielić swoje życie . Innymi słowy, w Stanach Zjednoczonych małżeństwa są oparte na miłości. Nie są one aranżowane dla  wzmocnienia rodzinnych biznesów lub wpływów.

Niektóre stare     obyczaje weselne nakazywały, aby pan młody zwrócił się do ojca panny młodej o błogosławieństwo, ale jest to już  bardzo rzadko przestrzegane, o ile kiedykolwiek było  respektowane w szerszym stopniu w USA.  Czasem, gdy młody mężczyzna i młoda kobieta są przekonani, że obie pary rodziców  bez zastrzeżeń akceptują ich związek proszą o błogosławieństwo, ale bardziej przez grzeczność niż dlatego, że takiego błogosławieństwa potrzebują.

Planowanie ślubu może być skomplikowane i czasochłonne, a obecnie coraz częściej panny młode decydują się wynająć profesjonalną agencję zajmującą się organizacją uroczystości, aby zadbała o tysiąc i jeden szczegółów związanych z tym wspaniałym dniem. Tradycyjne wesele w Stanach Zjednoczonych jest dość dużym i skomplikowanym przedsięwzięciem, zwłaszcza gdy jest to pierwszy ślub dla panny młodej. Tradycyjnie panna młoda nosi suknię ślubną i biały welon.

Według zwyczajów przed ślubem  pierwsza druhna organizuje przyjęcie o nazwie „bridal shower”, będące odpowiednikiem naszego wieczoru panieńskiego. Podczas tego przyjęcia panna młoda otrzymuje drobne upominki, często o humorystycznym charakterze.  Niejednokrotnie prezenty przeznaczone są do wykorzystania podczas miesiąca miodowego.

Jakkolwiek religijny charakter uroczystości ślubnej nie jest obowiązkowy, bardziej tradycyjne amerykańskie śluby odbywają się  w zależności od wyznania w kościołach, synagogach lub meczetach. Rodzinie i przyjaciołom wysyła się formalne zaproszenia, woźni rozsadzają gości, są druhny panny młodej, starszy drużba, dziewczynki z kwiatami,  obrączki, muzyka i wiele innych udogodnień mających uczynić ten dzień szczególnym i niezapomnianym.

Tradycyjna ceremonia sama w sobie jest często prowadzona przez duchownego znanego pannie młodej, panu młodemu lub obojgu. Czytane są ślubowania napisane przez młodych, w których mówią o swojej miłości i pragnieniu zapewnienia ukochanej osobie szczęścia i bezpieczeństwa oraz o wierności do końca życia.

Na zakończenie uroczystości  tradycja nakazuje osobie udzialającej ślubu  zapytać, czy  ktoś zobecnych  zna powód, dla którego ten mężczyzna i ta kobieta nie mogą zawrzeć związku malżeńskiego. Nie uzyskując odpowiedzi udzielający ślubu  prosi młodą parę o wzajemne zalożenie sobie obrączek,  jako symbolu ich nie kończącej się miłości i oddania , a potem szczęśliwa para  przed rodziną i przyjaciółmi (świadkami) zostaje ogłoszona mężem i żoną. Tradycyjnie młodzi przypieczętowują swój związek pocałunkiem. Po wyjściu z kościoła młoda para często obsypywana jest ryżem, jako symbolem płodności. Wygłasza się przemówienia i toasty z najlepszymi życzeniami dla nowożeńców.

Ważną częścią amerykańskiej tradycji ślubnej są prezenty.  Daje się je , aby pomóc młodej parze w stworzeniu nowego domu, często są to pieniądze.  Młodzi mogą "zarejestrować się" w specjalnym sklepie, gdzie śledzi się ich potrzeby. To pozwala obdarowującym nie tylko zakupić  prezenty faktycznie użyteczne dla młodych, ale także mieć pewność, że nikt inny nie zakupi tego samego prezentu. Po odebraniu prezentów para młoda jedzie na miesiąc miodowy, podczas którego małżeństwo zostaje "skonsumowane".  Miesiąc miodowy może trwać od kilku dni do kilku tygodni.

Na podstawie:

http://www.worldweddingtraditions.com/locations/north_american_traditions/united_states_traditions.html

Licencja: Creative Commons
0 Ocena