Wybierając fotografa na wesele najważniejsze jest to jakie fotograf ma portfolio oraz jaka jest cena. O ile cena to sprawa drugorzędna to jednak jest ona dla większości dość ważna. Każdy chce mieć wszystko jak najtaniej.
Jednak jest kilka rzeczy które warto wiedzieć o fotografie zanim się na niego zdecydujemy.

Data dodania: 2011-10-06

Wyświetleń: 1475

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Sprzęt jakim się posługuje. W profesjonalnej fotografii w Polsce liczną się tylko dwie marki: Canon i Nikon. Obydwie są tak samo dobre. Choć lustrzanka lustrzance nie jest równa. O ile aparat nie jest aż tak ważny to ważne są obiektywy. Zapytajmy więc fotografa czy posiada kilka obiektywów. Większy wybór obiektywów ułatwia pracę dzięki czemu efekt końcowy może być dużo lepszy. Druga bardzo ważna spawa to profesjonalista (a tylko takich wybieramy) nie chwali sie swoim sprzętem. Bo posiadanie dobrego sprzętu nie czyni z nas fotografa. Ja często pracowałem na ślubie gorszym sprzętem niż "wujek Staszek" a jednak to moje zdjęcia były lepsze. Z fotografem jest jak z pisarzem. Na lepszej maszynie piszę się wygodniej, szybciej ale to pisarz pisze książkę a nie fotograf.

Nikon-vs_-Canon-Competition-for-Pro-DSLR-Market-Heats-Up_top_image_popup-791720

Tylko te dwie marki mogą stanąć na ringu - jednak zawsze będzie remis

Kolejnym ważnym aspektem sprzętu jest aparat zastępczy. Nie przewidzi się przyszłości, a wypadki się zdarzają - upadek, kradzież itp. Profesjonalista na swoim wyposażeniu powinien mieć minimum dwa komplety sprzętu: Lustrzanka cyfrowa + obiektyw (minimum 1) + lampa błyskowa.

2. Fotograf z zawodu czy z zamiłowania.
Często zdarza się tak, że jedni z najlepszych fotografów na świecie nigdy nie studiowali nic z tym związanego. Bo w tej branży nie liczy się wykształcenie tylko portfolio i przede wszystkim doświadczenie. Ktoś kto robi to z zawodu często skończył jakieś szkoły, co oczywiście daje solidne podstawy teoretyczne. Wybierając taką osobę mamy pewność, że nic nie jest dziełem przypadku. Kadrowanie celowe. Dobór kolorów też celowy. Jednak z drugiej strony osoba co robi to z zamiłowania i robi to też już dłuższy czas z pewnością każdą sesje zrobi w wyjątkowy oryginalny sposób. Unikniemy w ten sposób podobnych kadrów jakie miały inne pary młode. Według mnie naj lepiej wybrać kogoś kto ma jakieś podstawy teoretyczne (choć by skończone jakieś warsztaty fotograficzne)  a fotografią zajmuje się z pasji. Dla mnie w fotografii najważniejsze jest oddanie indywidualnego charakteru każdej chwili którą zaklinamy w zdjęciu. Zatrzymać czas.

3. Czy fotograf ma swoją specjalizację? Od razu powiem, że lepszy fotograf co ma swoją specjalizacje. Dziedzin fotografii jest wiele: fotografia makro, krajobrazy, architektura, moda, zwierzęta, martwa natura, abstrakcja, ludzie/portrety, reportaże. Naj lepszym wyborem będzie dla nas fotograf który ma dwie maksymalnie trzy specjalizacje. Daje nam to gwarancje, że nie będzie rutyny w naszych zdjęciach. I tak jeśli mamy fotografa co przede wszystkim zajmuje się fotografią mody - będzie umiał robić dobre zdjęcia również ludziom. Bo w końcu moda to też ludzie. Jednak taki ktoś może mieć problem z reportażem. Tam akcja zmienia się szybko, a warunki oświetleniowe są bardzo zmienne. To samo w drugą stronę - ktoś kto robił całe życie tylko reportaże, może mieć problemy z odnalezieniem swojego "ja" w studio. I tak z każdą inną dziedziną. A więc zapytajmy naszego fotografa co lubi fotografować po za ślubami? Jeśli odpowie, że wszystko to taką wypowiedź potraktujmy tak: jeśli coś jest dobre do wszystkiego to jest dobre do niczego.  

4. Cena. Na samym początku nieśmiało wspomniałem o cenach. Jednak sama cena też jest wyznacznikiem choć nie zawsze. Relacja w 90% przypadkach jest taka: im większy staż, doświadczenie tym większa cena. Jednak tutaj muszę podkreślić jedna ważną rzecz. Doświadczenie to ilość lat/wesel. Ja sam np pracowałem z początku w firmie która na rynku już istniała ponad 9lat. Kasowali za wesele dużo jak na tamte czasy. A na weselu pokazywał sie taki Dominik który jest na ślubie może 4-5 raz. Zwracajcie na to uwagę. Oczywiście w obronie samego siebie powiem, że nie zawsze jest tak, że ktoś kto nie ma dużego doświadczenia zrobi to źle. Często osoba która zajmuje się fotografią od niedawna może być dużo lepszym wyborem niż fotograf siedzący w branży od kilkunastu lat - taka osoba popada juz mocno w rutynę. Nowa młoda osoba ma świeże spojrzenie.

Dziś ceny wachają sie od 999zł do nawet 4000zł


A wracają teraz do ceny to kształtują sie one w zależności od regionu. Unikajmy jednak zdecydowanie ofert typu zrobię zdjęcia do ślubu za 500zł w zamian za możliwość umieszczenia ich w portfoli. Możemy sobie wziąć takiego uczącego się człowieka jako 2 fotografa. Jednak zdjęcia w tym ważnym dla nas dniu zostawmy profesjonaliście. Szkoda by było jak by przecież coś nie wyszło.

Licencja: Creative Commons