Wybór fotografa na ślub i wesele to nie lada wyzwanie dla młodej pary. Od niego bowiem zależeć będzie, czy zdjęcia z tego wyjątkowego dnia staną się wspaniałą pamiątką na długie lata, czy też powodem do wstydu i złości nowożeńców.

Data dodania: 2019-09-11

Wyświetleń: 506

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wybrać fotografa ślubnego? 4 najważniejsze wskazówki

Na co zwrócić uwagę wybierając fotografa ślubnego? Sprawdź o co musisz zapytać, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Zapas czasu

Najczęściej przygotowania do ślubu i wesela zaczyna się od zarezerwowania sali i ustalenia terminu. Nie zwlekaj więc również z poszukiwaniami fotografa. Ci najlepsi mają często zajęte terminy nawet na 2 lata do przodu, warto więc zająć się tym na samym początku, aby móc wybierać w najbardziej interesujących ofertach.

Opinie wcześniejszych klientów

Każdy fotograf ma swoje metody pracy i sposób współpracy z klientem. Jeśli spodobały ci się zdjęcia danego wykonawcy koniecznie sprawdź opinie na jego temat. Popytaj znajomych, poszukaj w sieci na różnych forach i przeczytaj komentarze. Czasem talent nie wystarczy, gdy okazuje się, że dany fotograf notorycznie się spóźnia, nie wywiązuje z ustaleń i zamiast spełnienia wymagań młodej pary realizuje projekt według własnych upodobań. Pełna współpraca jest kluczowa, aby otrzymać takie zdjęcia, na jakich ci zależy.

Wizyta próbna

Choć w dobie internetu wszystko możesz załatwić online, to podczas wyboru fotografa ślubnego warto spotkać się z nim osobiście. Sprawdzisz, czy nadajecie na tych samych falach i czy ewentualna współpraca będzie dla obu stron przyjemna. Profesjonalny fotograf ślubny przedstawi ci swoje pełne portfolio, abyś mogła ocenić jego pracę i zdecydować, czy zaprezentowana estetyka ci odpowiada. Kwestią sporną jest często doświadczenie - choć dobry wykonawca powinien mieć w swoim dorobku kilka przepracowanych projektów, to znacznie ważniejsze niż szkolenia i wieloletnie doświadczenie mogą okazać się jego świeże podejście, talent i nieszablonowe pomysły. Często osoby, które zajmują się fotografią ślubną od wielu lat trzymają się swoich starych metod i są zamknięte na nowości, przez co nie nadążają za duchem czasu.

Podczas spotkania swobodnie pytaj o wszystko, co cię nurtuje. Poproś o pokazanie kilku albumów, zwróć uwagę na jakość wydruku i sposób wykonania fotoksiążek. Dokładnie określ swoje preferencje i oczekiwania, upewnij się, że zostałaś zrozumiana. Jeśli fotograf nie da ci dokończyć zdania stwierdzając, że wszystko da się zrobić, powinna ci się zapalić czerwona lampka. W ten sposób może próbować nakłonić cię do podpisania umowy.

Po zapoznaniu się z proponowanymi warunkami możesz negocjować cenę. Nie każdy fotograf ślubny obniży koszt swojej usługi, ale może zaproponować ci ciekawe rozwiązania odpowiadające twoim potrzebom.

Umowa

Gdy wybierzesz już wykonawcę, fotograf ślubny przedstawi ci wzór umowy. Pamiętaj jednak, aby dokładnie dopytać o wszystkie elementy, na których ci zależy. Dowiedz się, co wchodzi w pakiet, za jakie rozwiązania musisz dodatkowo zapłacić i w jakiej formie otrzymasz zdjęcia. Jeśli decydujesz się na popularną fotoksiążkę upewnij się, że jej koszt jest wliczony w usługę. Bardzo ważną kwestią jest ustalenie godzin pracy, przerw i zakresu obowiązków. Ustalcie, jakie elementy muszą znaleźć się w realizacji i na jakich ujęciach ci zależy. Zwróć również uwagę na to, czego sobie nie życzysz, jak na przykład kompromitujących zdjęć, picia alkoholu czy wspólnej zabawy z gośćmi na parkiecie. Koniecznie dopytaj o wyście awaryjne, na wypadek losowej niedyspozycji fotografa w dniu ślubu. Klauzulę o zastępstwie zawrzyjcie w umowie, abyś miała pewność, że nic cię nie zaskoczy.

Niezależnie od podpowiedzi innych i trendów w branży ślubnej pamiętaj, aby wybrany przez ciebie fotograf ślubny odpowiadał twoim potrzebom i oczekiwaniom. Dzięki temu zdjęcia z tego wyjątkowego dnia będą wspaniałą pamiątką zarówno dla was, jak i przyszłych pokoleń.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena