Chrzest jest bardzo ważnym wydarzeniem rodzinnym. Przygotowują się do niego nie tylko rodzice, ale również chrzestni i cała najbliższa rodzina. Jest do dzień, który zwłaszcza dla rodziców, chciałby zostać uchwycony i zachowany na dłużej.

Data dodania: 2020-03-23

Wyświetleń: 349

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wybrać odpowiedniego fotografa na chrzest?

Wybór idealnego, a przede wszystkim profesjonalnego fotografa na chrzest, to nie taka prosta sprawa, jaka stoi przed rodzicami. Spotykamy się z dziesiątkami, jak nie setkami ogłoszeniami fotografów w mieście. Problem polega na  tym, jak wybrać tego najlepszego?

Jednym z głównych aspektów przy wyborze fotografa na chrzciny powinno być sprecyzowanie własnych oczekiwań względem Niego. Musimy przedstawić jaką formę chcemy, aby zdjęcia przybrały. Czy mają one pełnić rolę rodzinnego dokumentu, który jak najdokładniej odtworzy przebieg uroczystości, czy bardziej nastrojowy i poważny charakter. 

Kolejnym czynnikiem sprawdzającym kompetencje fotografa, może być jego portfolio. Powinniśmy bez skrępowania zapytać o to naszego zleceniobiorcę i na tej podstawie ocenić zakres jego umiejętności. Zależy nam by był to wyjątkowy dzień, więc nie możemy zatrudnić zwykłego amatora, wykonującego prowizoryczne zdjęcia portretów. Musimy być pewni czy dany fotograf miał już styczność z tego typu zleceniami i potrafi sprostać wymaganiom rodziców. O jego profesjonalizmie, może świadczyć zaświadczenie wydane przez np. Kurię Metropolitarną Warszawa uprawniającą do fotografowania w obiektach sakralnych. To bardzo ważne, gdyż niektórzy duchowni nie zezwalają na fotografowie uroczystości w kościele, osobom bez takiego zaświadczenia.

Ważną kwestią jest oczywiście kwestia finansowa. Należy na samym początku określić jej sumę, a także to na co ona się składa. Zawsze możemy dopytać o zgranie zdjęć na płytkę, wykonanie albumu, czy retuszu zdjęć jeśli nie wchodzi on w umówioną cenę. Ceny fotografów są różne. Wynoszą od kilkuset, do nawet do kilku tysięcy złotych. Sama cena uzależniona jest w głównej mierze od profesjonalizmu danego fotografa, sprzętu, ilości zdjęć, zakresu obowiązków i innych dodatków.

Dodatkowym atutem będzie z pewnością profesjonalny sprzęt fotografa, a także jego wykształcenie artystyczne. Nie bójmy się rozmawiać i pytać, jeśli coś nas nurtuje. Jeśli czujemy, że potrafimy dogadać się ze zleceniobiorcą to na pewno sprosta on naszym oczekiwaniom. Możemy zapytać czy zdjęcia, będą robione w trybie seryjnym, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że został uchwycony, każdy ważny dla nas moment uroczystości. Wtedy sami zrozumiemy, ile serca wkłada w swoją pracę, gdy zdjęcia wprawią nas w zachwyt.

Dla rodziców ważnym aspektem jest również to, aby fotograf był obecny również przy ubieraniu dziecka do chrztu - w domu. Może stanowić to bardzo miły dodatek i być ciekawym wstępem do uroczystości kościelnej.

Przy wyborze idealnego fotografa na chrzest warto zaciągnąć opinie znajomych, rodziny lub internetu. Wielu z nich prowadzi własne strony internetowe, czasami możemy się sporo dowiedzieć, dzięki komentarzom innych i na tej podstawie również ocenić fachowość wykonywanych usług. 

Gdy te wszystkie aspekty zostaną spełnione, rodzice mogą w spokoju czekać na ten ważny dzień. Dzień, który jest bardzo ważny, ponieważ nie można go powtórzyć, dlatego powinien być wyjątkowy, w każdym calu! 

Licencja: Creative Commons
2 Ocena