Polak potrafi. Niejeden z nas, gdy pojawia się w domu lub w samochodzie usterka, lubi samemu dokonać naprawy. Jak usunąć przeciek w instalacji wodnej wykonanej metodą zgrzewanego polipropylenu?

Data dodania: 2011-06-18

Wyświetleń: 5802

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nowoczesne instalacje wodne bardzo często są wykonywane z polipropylenu. Montażu ich poszczególnych elementów dokonuje się metodą zgrzewu. Jeśli więc zdarzyło nam się na przykład przewiercić w łazience rurę z PP potrzebna będzie nam przede wszystkim zgrzewarka. Na ogół można ją bez problemu pożyczyć z jakiegoś sklepu hydraulicznego za niewielkie pieniądze. Oprócz niej do dokonania naprawy będziemy potrzebowali nożyc do cięcia polipropylenu (zamiast nich może być ewentualnie brzeszczot), czyścika (może to być czyścik do miedzi albo bardzo drobny papier ścierny), ostry przecinak, no i oczywiście niezbędny młotek oraz mufa, którą zechcemy wgrzać w uszkodzone miejsce.

Pierwszym krokiem jest oczywiście dostanie się do przedziurawionej  rury. Kując dookoła rury przecinakiem nie musimy się zbytnio obawiać, gdyż polipropylen jest bardzo odporny na uderzenia. Należy odkuć rurę na tyle, by móc ją swobodnie przeciąć, mieć dostęp zgrzewarką oraz by była możliwość odgięcia rur tak, aby pomiędzy je włożyć mufę. Gdy już przygotowaliśmy front pracy, możemy przystąpić do zasadniczej naprawy instalacji sanitarnej.

Zaczynamy od przecięcia rury w miejscu, w którym jest uszkodzona. Następnie czyścimy oba końce, tak aby powierzchnia była wolna od kurzu czy betonu. Dostatecznie rozgrzaną zgrzewarkę (na ogół w zgrzewarkach jest to sygnalizowane diodą) nakładamy kamieniem na jeden z końców rury, na drugą stronę kamienia naciskamy mufę tak, aby rozgrzany kamień wszedł do końca. Czekamy kilkanaście sekund, wyciągamy mufę, ściągamy zgrzewarkę z rury i wykonujemy połączenie pamiętając o tym, by rozgrzanego polipropylenu nie zawinąć do środka. Gdy połączenie ostygnie możemy zabrać się do wykonania drugiego połączenia. Odchylamy rurę, tak aby zgrzewarką swobodnie rozgrzać środek mufy. Następnie rozgrzewamy koniec rury, potem jeszcze raz nagrzewamy mufę i dopiero wtedy szybko staramy się wykonać połączenie wsadzając rurę w mufę i przytrzymując prosto, aby połączenie nie było zniekształcone.

Przy montażu lub naprawie instalacji sanitarnych z PP warto pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze, aby instalacja działała bez zarzutu przez całe dziesięciolecia, musimy dbać o czystość połączeń. I na koniec druga wskazówka. Przy łączeniu rozgrzanych elementów nie powinno się ich obracać o więcej niż 45st C. Uwzględniając te wskazówki, każdy powinien sobie poradzić z usunięciem usterki w instalacji z PP.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena