Żyjemy w erze cyfrowej. Codziennie zapisujemy i przetwarzamy tysiące megabajtów informacji. Są one zapisywana na różnych nośnikach. Jednak czy zawsze są bezpieczne? Jak odzyskać utracone dane?

Data dodania: 2016-07-22

Wyświetleń: 1211

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy da się naprawić dysk twardy?
 W przypadku komputerów stacjonarnych i laptopów dane możemy zapisywać na dyskach twardych oraz pamięci flash. Prawie każdy komputer posiada dysk twardy HDD lub dysk wykonany w nowszej technologi SSD. Dane z komputera możemy zapisywać również na pamięci flash, czyli popularnych pendriveach. Kiedyś filmy, muzykę i inne dane zazwyczaj zapisywało się także na dyskietkach i płytach. Dyskietki ze względu na swoją małą pojemność całkowicie wypadły już z obiegu i wszystko wskazuje na to, że niedługo ten sam los czeka płyty CD/DVD.
 
Jednak rozwój techniki sprawił, że obecnie mały „komputer” każdy nosi przy sobie. Oczywiście mowa tu o smartphonach i tabletach. Tam również pamięć jest niezbędna. Najczęściej wykorzystywane są tam również technologie flash, które dodatkowo możemy powiększać dzięki równego rodzajom kartom pamięci. Do najpopularniejszych należą karty SD różnej wielkości.
 
Oczywiście to tylko niektóre z urządzeń, które używają pamięci. Pamięci potrzebują także aparaty, kamery, dyktafony oraz tysiące innych urządzeń. Tak naprawdę obecnie większość urządzeń elektronicznych posiada, chociaż małą ilość pamięci, na której zapisywane są dane.
 
Jednak dyski i pamięci flash nie gwarantują nigdy tego, że nasze dane będą w 100% bezpieczne. Miliony osób na świecie przy użyciu internetu lub innych metod mogą starać się wykraść to, co mamy zapisane w postaci cyfrowej. Jednak czasem zdarza się, że bez ataku hakerów utracimy jakieś dane. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy nasz dysk twardy lub urządzenie, na którym mamy zapisane jakieś ważne informacje ulegnie uszkodzeniu.
 
Czy jest jakiś sposób, by się przed tym ochronić?
 
Na ogół, jeżeli chodzi o klasyczne dyski twarde HDD, należy unikać wszelkiego rodzaju wstrząsów. Nawet najmniejszy upadek, takiego dysku, może spowodować jego uszkodzenie. Nieco trwalsze są pamięci slash, czyli różnego rodzaju dyski i pendrivy. Oczywiście nie należy nimi rzucać, ale w przypadku nieumyślnego strącenia ich na ziemie, raczej nic nie powinno im się stać. Mimo tego, że są one nieco bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, to lubią się psuć z same z siebie, szczególnie jeżeli są niemarkowe i pochodzą z Chin. Dlatego, jeżeli chcemy zwiększyć szanse, że nasz pendrive lub karta pamięci nie ulegnie awarii powinniśmy wybierać raczej sperzet znanych marek.
 
Czy dane z uszkodzonej pamięci da się odzyskać?
 
Odpowiedź nie jest jednoznaczna, czyli to zależy. W przypadku uszkodzenia dysku twardego lub pamięci przenośnej możemy spróbować odzyskać ją samemu przy pomocy specjalnych programów komputerowych. Ta metoda jednak nie zawsze jest skuteczna. Na szczęście istnieją firmy, które zajmują się profesjonalnie odzyskiwaniem danych. Mają one specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie, które pozwala odzyskać dane z dużo większą skutecznością. Ceny tego typu usługi uzależnione są oczywiście od stopnia uszkodzenia dysku oraz ilości danych, które chcemy odzyskać. Jednak jeżeli chcemy odzyskać zapisane informacje, które są dla nas bardzo ważne, warto skorzystaj właśnie z usług profesjonalistów.
Licencja: Copyright - zastrzeżona