Zaczynając dyskusje na temat najlepszych win możemy być pewni, że rozmowa bardzo szybko potoczy się w kierunku włoskich i francuskich winnic. Francja i Włochy od wielu lat uważane są za stolice najlepszych win na całym świecie.

Data dodania: 2011-06-15

Wyświetleń: 1447

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Długoletnia tradycja, specjalne receptury, gatunki owoców i południowy klimat – wszystkie te czynniki mają wpływ na smak najwyższej jakości i niezwykły aromat. Niewielu jednak słyszało o winach austriackich, a jeszcze mniejsza grupa osób kiedykolwiek go próbowała. Powszechne jest przekonanie, że w smaku musi być ono zbliżone do wina o rodowodzie niemieckim. Wniosek ten jednak wysuwany jest tylko i wyłącznie na podstawie bliskiego położenia geograficznego obu państw i podobnej kulturze. Mimo niewielkiej sławy austriackich win, ich smak zaskoczył już niejednego degustatora.

Nie trudno domyślić się, iż sam obszar zajmowany przez winnice w tym kraju nie jest zbyt wielki. W przybliżeniu jest to około pięćdziesięciu tysięcy hektarów. Dla porównania, podobny obszar zajmują winnice samej Prowansji. W Austrii jest około trzydziestu dwóch tysięcy producentów win. Co piąty z nich nie butelkuje wina samodzielnie, a przewozi owoce do większych spółdzielni winiarskich.

Większość upraw winogron znajduje się na wschodzie kraju, czyli w Dolnej Austrii, Bergenlandzie, Syrii, a także w niedalekiej odległości od samego Wiednia.

Po roku 1985, gdy wyszła na jaw afera demaskująca austriackich producentów win, którzy aby wzbogacić aromat swoich alkoholi, dodawali do win glikol, wprowadzono restrykcyjne ustawy winiarskie. W tym czasie rozpoczęto również stosowanie innowacyjnych sposobów produkcji. Oba te czynniki przyczyniły się do wzrostu popularności win austriackich, ponieważ zdecydowanie zyskały one na jakości. Dodatkowo pamiętać należy, że winiarstwo austriackie nigdy nie pretendowało do bycia jednym ze światowych producentów win ze względu na ilość rocznej produkcji. Stąd też położenie większego nacisku na jakość.

Nadal jednak, aż siedemdziesiąt procent produkcji przeznaczone jest na sprzedaż na rynku krajowym, co raz częściej jednak klientami stają się sąsiednie kraje, takie jak Czechy, Niemcy, Szwajcaria.

Za najlepsze wino austriackie uważa się białe wino, które produkuje się ze szczepu grüner veltliner. Jego sława rozpoczęła się w roku 2002, kiedy to zorganizowano degustację, na którą zaproszeni zostali ludzie branży winiarskiej z całego świata. Wówczas to alkohole właśnie austriackie, zajęły najwyższe miejsca w klasyfikacji pokonując trunki z Australii i Kalifornii.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena