Wszystko zależy jednak od tego, czy chcemy kierować się prawdziwym savoir vivrem wyznaczającym zasady całej kultury spożywania alkoholi, czy po prostu chcemy, aby delektowanie się smakiem sprawiało nam przyjemność. Co wręcz zaskakujące, to właśnie Szkoci wyznają tę drugą zasadę.
Najpopularniejszym jednak sposobem serwowania whisky, w barach na całym świecie jest podawanie jej w niskim, grubym szkle z kostkami lodu. Sposób ten jednak posiada istotną wadę. Lód sprawia, że większość kubków smakowych, które znajdują się na podniebieniu i języku ( i których każdy człowiek ma aż około dziesięciu tysięcy) zostaje częściowo zamrożonych, przez co mniej wyczulonych na smaki. Aby więc z pełni delektować się aromatycznym smakiem tego alkoholu powinien on być spożywany w swojej czystej postaci w temperaturze „pokojowej”.
Sama tradycja podawania whisky z lodem pochodzi z Indii. Wprowadzili ją brytyjscy żołnierze, którzy ze względów praktycznych dodawali kostki lodu, aby nie dostać udaru słonecznego, o co nie trudno w krajach klimatu tropikalnego. Obecnie whisky on the rocks delektują się przede wszystkim Amerykanie, według których produkowana u nich whisky jest tak aromatyczna, że nawet dodanie lodu nie zaburzy odbioru jej pełnego smaku.
Kolejnym ze sposobów jest podawanie whisky z niewielką ilością wody źródlanej. Ta metoda uważana jest za najlepszą z możliwych, ponieważ zbyt duże stężenie alkoholu może powodować skutek bardzo podobny jak lód. Dodanie wody o neutralnym smaku delikatnie złagodzi odbiór trunku. Proporcje wody do whisky różnią się w zależności od upodobań osoby pijącej oraz od zawartości alkoholu. Podawane z wodą są najczęściej te gatunki, które nie są rozcieńczane przed zabutelkowaniem (whisky cask, strenght) ponieważ ich zawartość alkoholu sięga często sześćdziesięciu procent. W żadnym wypadku nie należy jednak rozcieńczać whisky mineralną wodą gazowaną!
Co tyczy się szkła, w którym whisky jest podawana, utarło się przekonanie, że musi to być koniecznie niska, szeroka szklanka typu old fashioned. Sposób ten jednak jest dobry jedynie, gdy podajemy whisky z lodem (sposób Amerykanów). Szkoci jednak wyznają całkowicie inna zasadę. Po pierwsze – whisky koniecznie bez lodu, po drugie – w szkle w kształcie tulipana. Ważne jest tu przede wszystkim to, aby aromat trunku zbyt szybko nie wyparowywał, stąd idealnie do tego nadające się przewężenie kieliszków w kształcie tulipana.
Jeżeli podajemy drinki z whisky, zasada będzie tu taka, jaka tyczy się rodzajów drinków typu long i short.