Historia powstania alkoholu sięga wielu wieków w tył. Początkowo stosowany jedynie jako środek lekarski, bardzo szybko zaczął być prawdziwym przysmakiem milionów ludzi na całym świecie.

Data dodania: 2011-06-15

Wyświetleń: 1603

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wódki, likiery, rum, brandy, koniaki, whisky, wina. Każdy z tych alkoholi pity był w swojej podstawowej czystej formie.

Współcześnie, większość z nich spożywana jest przede wszystkim jako baza do rozmaitych drinków. Kiedy jednak zapoczątkowano taki sposób picia alkoholu, kto i w jaki sposób wpadł pierwszy na taki pomysł, oraz w jakim kraju wprowadzono tego rodzaju kulturę picia?

Najciekawszą historię powstania z pewnością posiada drink, znany i preferowany przez wielu do dziś – Cuba Libre. Historia ta ciekawsza jest tym bardziej, że wymyślenie tego drinka i ogólnie, taki sposób picia alkoholu był rezultatem ówczesnych wydarzeń politycznych na Kubie. W tym kraju zapoczątkowano serwowanie Cuba Libre, skąd też jego nazwa, która bezpośrednio odnosi się do burzliwych wydarzeń roku 1898 w tym kraju. Legenda połączona jest tu z autentycznymi wydarzeniami historycznymi. Według niej. Podczas wojny amerykańsko-hiszpańskiej, jednym z biorących w niej udział był syn producenta rumu o nazwisku Bacardi. Nazwisko to obecnie od razu skojarzy się z nazwą bardzo znanej dziś marki białego rumu.

Najważniejszy jest tu jednak czas prohibicji wprowadzonej w 1919 roku. W odpowiedzi na ogólny zakaz spożywania i sprzedaży alkoholu w Ameryce powstawało coraz więcej swego rodzaju podziemi, nielegalnych gorzelni nazywanych speakeasies. W tym czasie zaczęto podróże na Kubę, gdzie najbardziej rozwinęła się sztuka mieszania alkoholi, przygotowywania drinków. Głównie chodziło o to, aby nie było oczywiste, że pije się alkohol. Mieszano więc alkohol z innymi napojami. Cuba Libre miało „udawać” herbatę mrożoną, czy Cola-Colę z lodem. Złudzenie opierało się na kolorze napoju, oraz sposobie podania. W ten prosty sposób w szybkim tempie rozpowszechniły się drinki, zyskując sobie wielu miłośników. W roku 1933 również w europie trwał już istny szał drinków. Bardzo popularne stało się organizowanie coctail parties, na których w domowych warunkach przygotowywało się i spożywało kolorowe drinki. Niesprzyjające czasy okresu drugiej wojny światowej w większym stopniu wpłynęły na zanik tej kultury. Sztuka przygotowywania drinków przetrwała jednak te trudne czasu dzięki hotelom, w których spotykali się ludzie z wielu krajów. Tak powstały legendarne. Znane do dziś drinki, takie jak: Cuba Libre, Presidente, Mint Julep, Daiquri, Mary Pickford, Mojito i dalej – Bellini, Black Russian, Irish Coffee.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena