Dlaczego tylko 13% ludzi wyznacza sobie cele? Dlaczego tylko 3% zapisuje je na papierze? Czy cele naprawdę są takie ważne, czy może wymyślanie ich to tylko strata czasu? Okazuje się, że wszyscy ludzie sukcesu wyznaczają cele. One naprawdę zmieniają życie. Dziś dowiesz się, dlaczego, po co i jak je wyznaczać. Zapraszam do lektury!

Data dodania: 2011-06-16

Wyświetleń: 2522

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Budowanie domu wymaga planu. Zarówno projektu, jak i dokładnych analiz. Sprawdzania warunków i zdobywania pozwoleń. A dlaczego nie podejść do własnego życia w ten sam sposób? Możemy zbadać grunt, na którym stoimy, aby ocenić, co może na nim powstać. Możemy stworzyć plan w oparciu o nasze mocne strony, cechy, szanse i możliwości. Stworzenie wspaniałej budowli wymaga czasu, wytrwałości i ludzi. A także realizowania planu krok po kroku, rozwiązywania na bieżąco problemów i radzenia się specjalistów. Budowa wymarzonego życia wymaga tego samego. Możesz być architektem własnej przyszłości i zaprojektować dla siebie, co tylko zapragniesz. Jednak, aby stworzyć plan trzeba wiedzieć czego się chce. Dlatego zabierając się za planowanie, musimy najpierw wyznaczyć sobie cele.

Dlaczego tylko nieliczni wyznaczają cele?

Ludzie nie wyznaczają celów, bo nikt ich tego nie nauczył. Nikt im nie pokazał, po co to robić i jak to robić. Rodzice i nauczyciele nigdy o tym nie mówili. Znajomi też tego nie robią. Można uznać, że cele nie są potrzebne w prawdziwym życiu. Co tu się dziwić, że ludzie nie chcą poświęcić nawet minuty na ich wyznaczanie. Nie chcą się zastanawiać nad tym, co będą robić za rok, 5, czy 10 lat. Mówią: „Kiedy to będzie! Muszę się skupić na tym, co jest teraz”. Pamiętasz jak szybko minął ubiegły rok? Tak samo będzie z tym rokiem, z 5 i 10 latami. Ten czas i tak minie. Różnica jest taka, czy będziesz tam, gdzie chcesz być, czy może pozwolisz, aby to okoliczności zadecydowały? Czy zgodzisz się na to co przyniesie los, czy weźmiesz go we własne ręce?

Możesz wybrać swoją przyszłość, lub pozwolić, aby zrobił to ktoś inny. Możesz uleć wpływowi, lub mieć wpływ. Innej możliwości nie ma. Jeśli jesteś pasywny, reagujesz no to co przynosi dzień. Dryfujesz tam, gdzie poniesie nurt. Nie wybierasz tego, czego chcesz, tylko godzisz się na to, co obecnie oferuje rzeczywistość. Nie musi tak być! Możesz samemu o tym decydować. Możesz mieć wpływ na okoliczności. Możesz mieć plan. W prawdziwym świecie, albo działasz według własnego planu, albo realizujesz plan kogoś innego. Pamiętaj, że nikt nie zaplanuje dla Ciebie za wiele. Najwyżej będziesz dla tego kogoś pracować i zarabiać mniej, niż na to zasługujesz. Jednak nie musisz robić niczego, czego nie chcesz. Możesz samemu wybrać przyszłość. Właśnie po to są cele.

Cele pozwalają nam decydować, jak ma wyglądać nasze życie. Zwiększają pewność siebie. Dają poczucie mocnego stąpania po ziemi. Dodają siły i stabilności. Pomagają nam podejmować ważne decyzje, bo wiemy dokąd zmierzamy. Gdy masz cel potrafisz dostrzegać okazje, których nigdy byś nie zauważył. Takie okazje pojawiają się cały czas. Bez przerwy rodzą się szanse na realizację Twojego celu. Dlatego najpierw musisz go mieć! Gdy skupisz się na celu - włącza się w głowie wyszukiwarka, która szuka okazji na jego osiągnięcie. Jeśli chodzi o skupianie się na tym czego chcemy, to podobną rzecz udowodniłem w ćwiczeniu z literami, w artykule: Człowiek sukcesu - elastyczność.

„Jeśli nie wiesz do którego portu chcesz przypłynąć – żaden wiatr Ci nie sprzyja.”

Seneka

Jak wyznaczać cele?

Cele trzeba spisać na kartce. Udowodniono, że 3% ludzi ze spisanymi celami, po 10 latach miało więcej pieniędzy, niż ludzie bez celów. Jeszcze lepiej, jeśli będziesz codziennie przepisywał cele. Powoduje to większe zaangażowanie i lepsze skupienie na nich. Przepisywanie pozwala na precyzyjniejsze definiowanie celów oraz na wprowadzanie późniejszych korekt. Kolejnym plusem jest codzienne przypominanie sobie o tym, co chcemy osiągnąć. Jeśli  planujemy tylko w głowie, zdarza się, że po paru dniach, nie pamiętamy o naszych wielkich celach. Wciągają nas codzienne sprawy i rzeczy o małej wartości. Cel, który jest codziennie przepisywany, nie pozwala o sobie zapomnieć. Jest nurtującym pragnieniem, domagającym się spełnienia.

Jeśli chodzi o zapisywanie, to pisz tak, jakbyś już zrealizował cel, np. „ważę x kilogramów”, „zarabiam x złotych”. Pozwól sobie poczuć, że już masz to, czego chcesz. Cele powinny być pozytywne, nie pisz: „nie jem słodyczy”, lub „nie boję się przemawiać publicznie”, pisz: „jem zdrową żywność”, lub „jestem doskonałym mówcą”. Dlaczego? Istnieje pewien powód psychologiczny, który wyjaśnię innym razem.

Cele powinny być jak najbardziej konkretne. Im dokładniej określisz, czego chcesz, tym łatwiej będzie Ci to osiągnąć. Jeśli potrzebujesz pieniędzy, określ ile. Wspominałem o tym w: „Chcę być bogaty” – nie wystarczy.

Wymyśl co najmniej 15 celów, które chcesz osiągnąć w tym roku. Mogą być takie, które wymagają tygodnia, miesiąca, czy roku pracy. Jednak napisz, co będziesz miał, jak będziesz wyglądał, co osiągniesz, co się zmieni - za rok czasu.

Wyznaczanie celów jest podstawowym elementem sukcesu. Od tego należy zacząć. Jednak samo określenie kierunku nie wystarczy. Trzeba jeszcze podjąć działanie. Później przeważnie ponosimy porażkę i dzięki temu uczymy się  czegoś, co pomoże nam mądrzej zacząć od nowa... I jest to jak najbardziej dobra rzecz! Będę jeszcze poruszał te tematy i możliwie najdokładniej je objaśniał…

Już wiesz, po co są cele i jak je wyznaczać. Dlatego, jeśli miałeś czas na przeczytanie tego artykułu – masz też czas na spisanie swoich celów. Chcesz sukcesu? Zacznij teraz!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena