Właściciele większości firm, z którymi mamy styczność jednogłośnie mówią, że w dzisiejszych czasach prowadzenie własnego biznesu niesie ze sobą duże koszty ZUS, koszty podatkowe i niebezpieczeństwo związane z częstymi kontrolami oraz niekompetencją urzędników, za którą płaci przedsiębiorca.A po co? :)

Data dodania: 2011-06-20

Wyświetleń: 2847

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons


Właściciele większości firm, z którymi mamy styczność jednogłośnie mówią, że w dzisiejszych czasach prowadzenie własnego biznesu niesie ze sobą duże koszty ZUS, koszty podatkowe i niebezpieczeństwo związane z częstymi kontrolami oraz niekompetencją urzędników, za którą płaci przedsiębiorca.

A dlaczegoby nie skorzystać z rozwiązania, które pozwoli im rozliczać się jako przedsiębiorcy bez konieczności prowadzenia działalności gospodarczej?

Jest taka możliwość o której niewielu wie. Może dlatego, że trzeba skorzystać z tego co daje spółka z o.o. a taka firma od strony prawnej musi być przygotowana. Jest jedna firma która oferuje taką możlisowść, choć nie dla wszystkich przedsiębiorców.

Rozwiązanie polega na dzierżawie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. (na podstawie Kodeksu Spółek Handlowych). Osoba chcąc prowadzić legalnie biznes musi albo założyć jednoosobową działalność gospodarczą (wpis do ewidencji), albo działać w ramach większej struktury (studenci mogą działać w ramach Inkubatorów Przedsiębiorczości, inne osoby mogą założyć spółkę, albo wejść do już istniejącej)

Sp. z o.o. ma możliwość sprzedaży swoich udziałów. Czyli osoba może wejść do spółki i korzystać z  możliwości jakie ona daje. Osoba nie musi mieć aktywnej działalności gospodarczej. Powyższe rozwiązanie jest szczególnie kierowane do freelancerów i osób pracujących dotychczas na tzw. samozatrudnieniu.
Osoba staje się Wspólnikiem w Spółce poprzez zakupienie jednego udziału za równowartość 50 zł,. Udziały te obciążymy zgodnie z art. KSH świadczeniami niepieniężnymi, a więc usługami, które Wspólnicy wykonywali do tej pory, bądź chcą wykonywać. Czyli osoby te zajmują się tym samym, co dotychczas (ewentualnie czymś nowym, czym chcą się obecnie zajmować) ale już nie jako samo zatrudnieni, tylko  jako Wspólnicy w Spółce z.o.o.

Jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania? Osoba będąca Wspólnikiem nie musi już mieć swojej działalności, jeżeli chce mieć dalej opłacany ZUS, płaci DUŻO mniej niż dotychczas. Znacznie większa możliwość optymalizacji podatkowej dzięki korzyściom podatkowym jakie daje spółka tj.

- np. delegacja (możliwość robienia nawet 3 krotnie większych kosztów niż przy jednoosobowej działalności gospodarczej.)

- Płatność podatku dochodowego raz w roku (możliwość obracania tymi pieniędzmi w ciągu roku). Jako Wspólnik osoba płaci podatek tylko raz (!) na podstawie PIT-u przesłanego raz w roku przez Spółkę.

- Prestiż często pomocny przy przetargach czy negocjowaniu umów, kontraktów dzięki temu, że występujemy jako osobowość prawna tj. Sp. z.o.o.

- W jednoosobowej działalności gospodarczej odpowiadamy całym majątkiem firmy oraz własnym (jeżeli w małżeństwie nie ma intercyzy, to także często majątkiem rodziny). Jako Wspólnicy spółki odpowiadamy kapitałem jaki włożyliśmy w spółkę tj. 50 zł

- Wspólnik nie ma działalności gospodarczej, nie jest zatrudniony, więc może  też być  niewidoczny dla wierzycieli.

- Brak odpowiedzialności przed ZUS oraz US (nikt nie może przyjść do Wspólnika na kontrole ponieważ nie jest w ZUS, czy US zarejestrowany jako przedsiębiorca.)

- Łatwość wejścia oraz wyjścia z rozwiązania (aby przestać być Wspólnikiem trzeba tylko dostarczyć do Spółki oryginał pełnomocnictwa oraz pismo, że z danym dniem udział Spółce zostaje odsprzedany.

Ile powyższe rozwiązanie kosztuje Wspólnika?
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej najczęściej stałe koszty to:

- ZUS – 960zł/mc

- Księgowa – ok.100zł/mc (całą odpowiedzialność za działalność ponosi podatnik a nie księgowa!)

Jako Wspólnicy spółki:

- Koszt  dzierżawy zorganizowanej części przedsiębiorstwa - 400zł/mc

- Dodatkowo, jeżeli Klient życzy sobie – umowa zlecenie (dzięki temu Wspólnik ma wszystkie świadczenia zdrowotne jak przy działalności gospodarczej, liczą mu się nadal lata składkowe i otrzymuje prawo do renty i emerytury jak z tytułu prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej) - 100 zł/mc 

Oszczędności;1060 zł/mc (ZUS + księgowa) – 468 zł/mc (abonament + umowa zlecenie, z niej wraca 32 zł tytułem wynagrodzenia) = ok. 600 zł/mc zostaje w portfelu...
ReasumującJeżeli Wspólnik mając działalność płacił dotychczas pełny ZUS, to oszczędza ok. 600 zł/mc co daje 7 200 zł rocznie.

Niektóre osoby korzystają z tego rozwiązania ze względu na oszczędności, inne ze względu na korzyści prawno-podatkowe dzięki, którym jesteśmy w stanie zaoszczędzić często 2 - 3 krotnie więcej.bezpieczeństwo, biznes, firma, spółka, tanio, zatrudnienie, zus

Wyjaśnię teraz jakie mamy możliwości robienia kosztów występując jako Sp z .o.o.
Robienie kosztów obniża podatek, który trzeba zapłacić. Na czym głównie robi się koszta w działalności?- samochód- paliwo- telefon, itp
W spółce również można rozliczać się w ten sam sposób, tj. biorąc faktury za paliwo oraz prowadząc książkę przebiegu pojazdu, tylko pytanie po co? Jako Spółka z o.o. mamy znacznie lepsze możliwości. Najczęściej Wspólnicy korzystają z kilku z nich, np. z delegacji.
Na czym polega delegacja? Prawnie wygląda to w ten sposób, jakby spółka wysyłała Wspólnika na wyjazd służbowy, za co należy się Wspólnikowi zwrot kosztów.
W rzeczywistości to sam Wspólnik (jako spółka) wysyła siebie w delegacje, które później przedkłada do księgowości (jest na to specjalny druczek, który mają Wspólnicy).
Za każde 100 km przejechanych samochodem w trakcie delegacji przysługuje  83 zł kosztów za paliwo (0,83zł za 1 km), za każde 12 godz. pracy przysługuje dieta w wysokości 23 zł, z kolei za nocleg przysługuje ryczałt w wysokości 34,50 zł. To wszystko wynika z uregulowań prawnych. Nie trzeba zbierać żadnych faktur, ani prowadzić książki przebiegu pojazdu. Porównując to z kosztem zużytej benzyny, Wspólnik przy pomocy delegacji może robić średnio trzy razy większe koszty.
Możemy, np. jedząc obiad z klientem w restauracji, wziąć fakturę za obiad – byliśmy na rozmowie handlowej. Przy jednoosobowej działalności nie ma takich możliwości.

Jak widać mamy tutaj znacznie większe możliwości robienia kosztów. Możemy korzystać z rozliczania kosztów, które dotychczas robiliśmy (telefon, biuro itp), oraz dodatkowo z tych możliwość które daje nam Spółka.

Jedni na to rozwiązanie decydują się ze względu na niższe koszty prowadzenia działalności (ZUS, księgowość), inni ze względów podatkowy, a jeszcze inni dla świętego spokoju ponieważ daje on wiele korzyści prawnych.
Spółka bierze na siebie pełną odpowiedzialność przed Urzędem Skarbowym, czy innymi instytucjami kontrolującymi. W związku z tym, musi się zabezpieczyć (w interesie wszystkich Wspólników) przed nieuczciwymi Wspólnikami. 
Generalnie każda osoba, która zostaje Wspólnikiem odpowiada w Spółce tym, co w nią włożyła, a więc wysokością wniesionego udziału, tj. 50 zł Przypuśćmy, że nasz Wspólnik zarobił np. 10 000 zł i był to dochód netto, z czego powinien zapłacić VAT w wysokości 2 200 zł na konto główne Spółki. Dodatkowo powinien zapłacić abonament 400 zł i w tym momencie Wspólnik mówi „ja swoje pieniądze zarobiłem i radźcie sobie sami z tymi zobowiązaniami”.
Spółka jest odpowiedzialna przed  Urzędem Skarbowym za zapłatę podatku VAT, nie ten konkretny Wspólnik. Musi opłacić także Księgowość. Wspólnik może wziąć na raty sprzęt komputerowy, nie spłacić leasingu, za te wszystkie rzeczy odpowiada Spółka.
Spółka zabezpiecza się na dwa sposoby przed takimi sytuacjami.

Na koniec chcę jeszcze omówić ogólnie korzyści prawne, jakie mamy będąc Wspólnikami w spółce.

- brak odpowiedzialności przed ZUS oraz US (nikt nie może przyjść do nas na kontrolę ponieważ nie jesteśmy w ZUS, ani w US zarejestrowani jako przedsiębiorcy,   dla wielu osób jest to bezcenne,

- oszczędzamy na stałych kosztach oraz na kosztach podatkowych,

- występujemy jako spółka z o.o. - większy prestiż,

- mniejsza odpowiedzialność jak w wypadku jednoosobowej działalności. W jednoosobowej działalności gospodarczej odpowiadamy kapitałem własnym, oraz firmy, z kolei jako Wspólnicy spółki odpowiadamy kapitałem jaki włożyliśmy w spółkę, tj. 50 zł

- niewidoczność przed wierzycielami,

- łatwość wejścia, oraz wyjścia z rozwiązania (i na wejście i wyjście z Spółki wystarczy jeden dzień),

- odroczona płatność podatku dochodowego (możliwość obracania tymi pieniędzmi).


PODSUMOWANIE: Rozwiązanie pozwala osobie rozliczać się z innymi podmiotami przy pomocy faktur bez konieczności posiadania własnej działalności gospodarczej. Rozwiązanie kierowane jest do freelancerów i osób które prowadzą (chcą prowadzić) małe biznesy, nie zatrudniające na umowę o pracę, nie mające majątku na firmę. Całkowity koszt związany z rozwiązaniem zamyka się w kwotach znacznie mniejszych niż w wypadku prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej
Osoba będąca Wspólnikiem płaci raz w roku jeden podatek dochodowy na podstawie PIT przesłanego przez spółkę.

Jeżeli chcesz w tym temacie wiedzieć więcej napisz do mnie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena