Kredyt bankowy daje możliwość finansowania projektów inwestycyjnych.
Małe i średnie firmy korzystają z kredytu na inwestycje lub w celu uzupełnienia środków obrotowych. Wielkie znaczenie dla firm ma finansowanie krótkoterminowe. Małe lub średnie przedsiębiorstwo, z uwagi na swoją specyfikę nastawione jest na szybki obrót dlatego też i większe zapotrzebowanie na środki finansowe w niedługim okresie czasu. Często potrzeba finansowania ma charakter sezonowy lub cykliczny, czasem skokowy i zdarza się, że jest to trudne do przewidzenia. Z tego powodu małe przedsiębiorstwa korzystają najczęściej z krótkoterminowych kredytów bankowych oraz kredytów handlowych wynikających z odłożonych terminów płatności. W przypadku zobowiązań długoterminowych mogłoby się bowiem okazać, że część kapitału nie jest nam potrzebna. Wówczas firma musiałaby spłacić kredyt przed terminem, co wiąże się z pewnymi kosztami (mniejszymi niż spłata kredytu w normalnym czasie) bądź zainwestować nadwyżki na rynku kapitałowym, co zawsze jest ryzykowne.
Trzeba jednakże pamiętać, że priorytetem dla każdej firmy jest powiększanie wartości własnego majątku, dlatego też najważniejszym elementem w działalności przedsiębiorstwa są inwestycje. W przypadku małych i średnich firm, pozyskiwanie finansowania na nakłady inwestycyjne może odbywać się za pomocą kredytu długoterminowego bądź leasingu.
Od pewnego czasu bardzo popularnym sposobem finansowania staje się leasing. Duże zainteresowanie zauważane jest w segmencie maszyn i urządzeń. Zwiększoną wartość umów leasingowych w tym obszarze można odczytać jako zapowiedź wzrostu inwestycji.
Trochę więcej o leasingu.
Nie przypadkowo przedsiębiorcy coraz częściej, właśnie leasing wykorzystują jako uzupełniające, a czasem nawet podstawowe, źródło finansowania działalności. Leasing posiada bowiem więcej zalet niż kredyt bankowy.
Wybór leasingu znacząco wpływa na wzrost płynności środków obrotowych firmy, ponieważ inwestycje realizowane za pomocą tej metody są w całości finansowane z obcych środków. Uwolniony w ten sposób kapitał obrotowy można wykorzystać na inne przedsięwzięcia.
Znacząca ilość firm ma docelową strukturę kapitału, którą powinny utrzymać, chcąc pozyskać finansowanie inwestycji. Ustalając docelową strukturę kapitału firma maksymalizuje swoją wartość, co jest przecież głównym celem działalności każdego przedsiębiorstwa. Leasing, jako metoda realizacji inwestycji nie zakłóca docelowej struktury kapitału, gdyż jest on księgowany na kontach pozabilansowych.
Małe i średnie firmy, jak również te nowo powstałe, mają często ograniczone możliwości finansowania kapitałowego. I tu właśnie alternatywą może być umowa leasingowa - elastyczna i dostosowana do indywidualnych potrzeb leasingobiorcy.
Ważną zaletą leasingu jest szybkość wdrażania nowej technologii, która tym sposobem może być włączona do procesów produkcyjnych natychmiast po podpisaniu kontraktu. Jest to niewątpliwa zaleta leasingu, która skraca cykl inwestycyjny.
Raty w umowie leasingowej, mogą być tak rozłożone, aby pokrywały się z okresem przewidywanego użytkowania pozyskanego środka, przy czym rzeczony środek zaczyna "na siebie zarabiać" od momentu jego nabycia. Dla porównania, przy finansowaniu inwestycji kredytem występuje (często znaczna) rozbieżność w czasie między zainwestowaniem środków, a efektami tych inwestycji. Ponadto okres spłaty kredytu jest często znacznie krótszy od okresu użytkowania kredytowanego środka.
Przedsiębiorca decydując się na korzystanie z leasingu jako formy finansowania inwestycji może wybrać dowolny jego typ. Zwłaszcza typ "Full leasing" jest godny polecenia, gdyż zwalnia leasingobiorcę lub potencjalnego użytkownika z obowiązków związanych z konserwacją, wymianą części lub ewentualnych remontów. Dodatkowo stała współpraca z firmami ubezpieczeniowymi bądź brokerami daje możliwość leasingodawcą oferowania wyjątkowo korzystnych pakietów ubezpieczeniowych.
Jednocześnie metoda leasingu jest formą dzierżawy, która nie stanowi własności leasingobiorcy, zatem wartość pozyskanych dóbr do czasu zakończenia umowy leasingowej nie jest wliczana w podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym.
Leasing kontra kredyt w kwestii podatków – Więcej korzyści po stronie leasingu?
Leasing operacyjny
Leasingobiorca obniża podstawę opodatkowania księgując w kosztach uzyskania przychodów następujące wydatki:
- czynsz inicjalny
- rata leasingowa
- opłaty manipulacyjne
- prowizje
- koszty związane z użytkowaniem przedmiotu leasingu t.j. konserwacja paliwo przeglądy ubezpieczenia energia abonamenty itp.
Leasing finansowy
Leasingobiorca obniża podstawę opodatkowania księgując w kosztach uzyskania przychodu
- odpisy amortyzacyjne(podobnie jak przy leasingu operacyjnym)
- ratę leasingową (tylko w części odsetkowej)
- koszty związane z użytkowaniem przedmiotu leasingu( podobnie jak w przypadku leasingu operacyjnego) - w przypadku uzyskania finansowania poprzez kredyt bankowy firma może obniżyć opodatkowanie księgując w kosztach uzyskania przychodu:
- odsetki
- prowizję bankową
- ewentualne odpisy amortyzacyjne (podobnie jak w przypadku leasingu)
Leasing czy kredyt - który będzie bardziej efektywny?
Dotychczas zebrane fakty zdają się przemawiać na korzyść leasingu, często zdecydowanie korzystniejszego od kredytu bankowego. Jednakże często, nie znaczy zawsze.
By móc w pełni wykorzystać wszystkie zalety leasingu przedsiębiorca w swoim bilansie musi uwzględnić dodatkowe parametry:
- wartość dobra pozyskanego poprzez leasing
- okres na jaki opiewa umowa leasingowa
Okazuje się bowiem, iż nie zawsze czas trwania umowy (w przyp. Leasingu stosunkowo krótki) w trakcie którego spłacane jest zobowiązanie będzie korzystny dla firmy z punktu widzenia ochrony podatkowej.
Leasing jest zdecydowanie najefektywniejszym sposobem na pozyskanie środków inwestycyjnych. Pamiętać jednak należy, iż jak w przypadku każdego produktu finansowego najważniejsze jest by mierzyć siły na zamiary, przygotować odpowiedni biznesplan, odpowiednio dopasować formę finansowania do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa i ewentualnych perspektyw rozwojowych firmy.
Zatem leasing?... a może kredyt?
W przypadku leasingu najczęściej spotykamy się z uproszczoną procedurą akceptacji potencjalnych leasingobiorców (co nieczęsto zdarza się w przypadkach kredytów bankowych)
Czas decyzyjny leasingodawcy oraz uruchomienia finansowania zdecydowanie krótszy niż w przypadku kredytu.
Zdecydowanie tańsze uzyskanie środków (brak dodatkowych prowizji i opłat - w przypadku banków, często występuje wiele "ukrytych" opłat około kredytowych).
Metoda leasingu pozwala na elastyczne dopasowanie rat zobowiązania w stosunku do potrzeb leasingobiorcy np. sezonowość przychodów itp.
Żaden kredyt bankowy nie pozwala na odpisanie kapitału w/w kredytu od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym wszystkich spłaconych rat (jako kosztów uzyskania przychodów)
W przypadku leasingu operacyjnego istnieje możliwość optymalizacji bieżącej podstawy opodatkowania – jako koszt uzyskania przychodów.
Jeśli zaś chodzi o zabezpieczenie transakcji, umowa leasingowa wydaje się być łatwiejszym i bezpieczniejszym sposobem finansowania:
- prawo własności przedmiotu należy do finansującego (leasingodawcy)
- standardowym zabezpieczeniem umowy leasingowej jest weksel wystawiony przez korzystającego (leasingobiorcy)
- dodatkowym zabezpieczeniem materialnym jest przedmiot leasingu (jako własność leasingodawcy)
Jeśli wydarzy się nieprzewidziana sytuacja bądź wystąpią problemy finansowe lub jakiekolwiek trudności z płynnością finansową przedsiębiorstwa, w przypadku leasingu możliwe jest (zaakceptowane przez leasingodawcę) przeniesienie wszystkich praw i obowiązków na osobę trzecią (tzw. odsprzedanie leasingu)
Przed podjęciem decyzji na temat formy finansowania swoich planów polecam kontakt z doradcą finansowym - naprawdę warto.