Nasza kondycja fizyczna w dużej mierze zależna jest od naszych nawyków żywieniowych. Dieta obfitująca w tłuszcze zwierzęce, przetworzone produkty zawierające sztuczne barwniki i konserwanty przyczynia się do wielu chorób cywilizacyjnych w tym otyłości.

Data dodania: 2011-05-08

Wyświetleń: 1528

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Otyłość nie jest obecnie tylko domeną osób starszych, u których wraz z wiekiem obniża się poziom aktywności fizycznej oraz znacznie ulega pogorszeniu przemiana materii (metabolizm). Problem z wagą obserwujemy obecnie na szeroką skalę wśród młodzieży, a nawet dzieci. Spowodowane jest to nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi, często wyniesionymi z domu rodzinnego. Brak podstawowej edukacji w zakresie żywienia,nieświadomość społeczeństwa, a w końcu problemy natury ekonomicznej stanowią obecnie poważny problem. Tylko niewielu z nas ma pojęcie o prawidłowym komponowaniu posiłków w ten sposób, aby zaspakajały wszystkie potrzeby naszego organizmu. Odpowiednie proporcje pomiędzy tłuszczami, białkami a węglowodanami są podstawą do racjonalnej diety. W naszym menu nie może zabraknąć świeżych owoców i warzyw, w których znajdziemy tak potrzebne dla nas składniki mineralne oraz witaminy.

Osoby mające problem z otyłością powinny zasięgnąć rady dietetyka, który ustali indywidualna dietę oraz nakreśli zarys prawidłowych zasad odżywiania. Odchudzanie na własną rękę może przynieść nam więcej szkody niż pożytku. Stosowanie diet opartych na wybranych składnikach odżywczych typu dieta warzywno owocowa, dukana, kapuściana często przyczynia się do efektu jojo. Aby skutecznie pozbyć się nadmiaru kilogramów powinniśmy dokładnie zaplanować drogę do osiągnięcia celu, nie możemy opierać się na własnych, laickich przemyśleniach. Poszukajmy pomocy u specjalisty.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena