Wraz z wiekiem dorstania, gdy w naszym organizmie szaleją hormony wielu z nas walczy  z trądzikiem. Czy jest on jednak tylko domeną nastolatków?

Data dodania: 2011-02-22

Wyświetleń: 1861

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Trądzik staje się coraz poważniejszym problemem wśród młodzieży. Szybkie tempo życia, nieprawidłowa dieta, czy przebywanie w suchym zanieczyszczonym powietrzu potęguje problem. Młodzież w wieku dorastania przechodzi zmiany hormonalne, które mogą powodować problemy z cerą. Za trądzik odpowiada głównie wzrost produkcji testosteronu, który oprócz zmian skórnych może powodować wahania nastroju, rozdrażnienie, czy zaburzenia w zachowaniu. W wielu przypadkach trądzik mija wraz z okresem dorastania nie pozostawiają po sobie żadnych śladów.

Problemem okazuje się długotrwały trądzik, który możemy obserwować nawet w wieku 25 lat. Współczesna dermatologia nie zna jednoznacznej odpowiedź na pytanie co powoduje powstawanie trądziku. Przyczynę upatruje się w chorobach współistniejących takich jak zaburzenia tarczycy, nieprawidłowa praca przysadki, bądź wahania gospodarki hormonalnej. Często przyczyną trądziku okazją się skłonności genetyczne. W każdym przypadku należy wykonać niezbędne badania wykluczające potencjalne przyczyny. Nie leczony trądzik może powodować problemy psychiczne, izolację od społeczeństwa oraz zaniżone poczucie własnej wartości. Powstałe zmiany skórne, często wyciskane i rozdrapywane są wrotami zakażenia. Powodują powstawanie przebarwień oraz szpecących blizn. Jeśli mamy problem z długotrwałym trądzikiem powinniśmy jak najszybciej skonsultować z sprawdzonym dermatologiem, który podejmie odpowiednie dla nas leczenie, co w konsekwencji zapobiegnie dalszemu rozwojowi choroby.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena